Kalıtım materyali olan DNA‘nın dizilimini değiştirmeyen fakat belli bir genin vücutta nasıl bir iz bırakacağını etkileyen düzeneğe metilasyon adı veriliyor.

DNA, genetik, kalıtım, kromozomlar

Vücutta bulunan zararlı maddelerin atılma süreçlerinden biri olan metilasyon döngüsü bozulduğunda homosistein isimli molekülün kandaki düzeyi yükseliyor. Bu da pek çok hastalık için risk oluşturuyor.

yeşillikler, yeşil yapraklı sebzeler

Metilasyon sürecini etkileyen bileşenlerin bolca bulunduğu besinleri tüketerek metilasyon döngünüzü koruyabilirsiniz:

  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, turp, lahana, karnabahar, kuşkonmaz gibi folik asit içeriği yüksek besinler
  • Kırmızı et, tavuk, hindi, balık gibi B12 kaynakları
  • Muz, patates, bezelye, balkabağı gibi B6 vitamini içeren besinler
  • Yumurta, buğday rüşeymi, süt ve süt ürünleri gibi kolin kaynakları metilasyon döngüsü için yararlı besinlerin başında geliyor.

Öte yandan paketli ticari ürünler ile fazla miktarda kafein, alkol ve sigara da metilasyon döngüsünü bozuyor. Anti-asitler, metformin, doğum kontrol ilaçları, metotreksat, karbamazepin ve hidroklorotiyazit gibi ilaçların da metilasyon döngüsüne zarar verdiği¹ bildiriliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2732562
488 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir