Aklınıza sürekli ve yineleyen şekilde giren düşünceler sebebiyle yoğun sıkıntı yaşıyorsanız; aynı zamanda bu sıkıntıyı uzaklaştırmak için tekrarlayan davranışlar sergiliyorsanız obsesif kompulsif bozukluğa sahip olabilirsiniz.

obsesyon, takıntı, sayma, pencereler, bina, duvar, sayma takıntısı

Saplantı zorlantı bozukluğu olarak da adlandırılan obsesif kompulsif bozukluk (OKB), günlük yaşantıda takıntı olarak bahsedilen düşünceleri ve davranışları içermektedir. Mesela;

  • kapının kilidini, ocağı, pencereleri, uyuyan çocuğunuzun nefesini defalarca kontrol ettiğiniz
  • yoldan geçen araçları, binaların pencerelerini, yerdeki karoları saydığınız olmuştur.

Takıntı ve OKB’nin farkı nedir?

Takıntılar, sıkıntılı hissettiğiniz bazı durumlarda ortaya çıkar, günlük işlerinizi yapmanızı engellemez ve zararsızdır. Ancak OKB’si olan kişilerin obsesyon denen takıntılı düşünceleri ve kompulsiyon olarak adlandırılan tekrarlayan davranışları onların işlevselliğini oldukça azaltır.

obsesyon, ızdırap, dert, kaygı, sıkıntı, OKB, adam, erkek, üzülmek

OKB’ye neyin yol açtığı tam olarak bilinmemekle beraber OKB’si olan kişiler “delirmiş” veya “aklını yitirmiş” değildir. Bu kişiler zihinlerine gelen rahatsız edici düşüncelerin ve rahatlamak için yaptıkları davranışların mantıklı olmadığını bilirler.

öfkelenmek

Günlük yaşamı ciddi derecede kısıtlayan ve yaşam kalitesini düşüren OKB kendiliğinden geçmez. İlaç tedavisi ve psikoterapi ile tedavi edilen OKB’nin tanısı psikiyatrist tarafından konulur. Psikoterapi desteği almak isteyenler ise OKB tedavisinde etkinliği kanıtlanmış olan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimine sahip psikolog veya psikiyatriste başvurabilirler.

Obsesyon ve kompulsiyon nedir?

889 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir