Dikkatinin dağılması, odağın sürekli olarak başka düşüncelere kayması ya da belirli bir görev üzerinde yoğunlaşamama durumuna odaklanma sorunu deniyor. Odaklanma sorunuyla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek üç öneriye göz atalım.

SÜRE, duvar saati, vakit, zaman, beyaz, time

Planlama yapın

Günlük, haftalık veya on günlük planlar oluşturun. Görevleri belirli zaman aralıklarına paylaştırın. Öncelik sırasına göre işleri düzenleyin. Önemli ve acil görevlere öncelik tanımanız odaklanmanızı artırabilir. Dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırın: Telefonunuzu kapatın ya da sessize alın. veya belirli bir süre için sosyal medyadan uzak durabilirsiniz.

mac, pc, bilgisayar, online diyet, internet, telefon, saat

Pomodoro tekniğini uygulayın

25 dakika gibi belirli bir süre boyunca odaklanılan bir görevin ardından kısa bir mola verilmesine pomodoro tekniği deniyor. Odaklanma süresini artıran bu teknik sıkılmadan çalışmanıza yardımcı olabilir.

spor çantası, fitness, kadın

Meditasyon yapın ve fiziksel açıdan aktif kalın

Düzenli meditasyon, zihinsel odaklanmayı artırabiliyor. Günlük meditasyon pratiği, zihinsel netliği artırarak stres yönetimini kolaylaştırıyor. Fiziksel aktivite ise dolaşım sistemini aktive ederek bilişsel fonksiyonları iyileştiriyor.

içme suyu, terapi, psikoterapi, psikolog, çocuk, çocuk psikoloğu, su, masa, varoluşçu, psikoterapi, varoluşçuluk, varoluşçu psikoterapi
Her bireyin odaklanma süreçlerinin farklı olduğunu unutmayın. Size en uygun stratejileri bulmak için psikoloğunuzdan destek almayı unutmayın.

1.209 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir