06.02.2023 tarihinde meydana gelen ve ülkemizi derinden etkileyen depreme ait görüntülerin paylaşılması toplumun psikolojik sağlığını olumsuz etkiliyor.

siyah, yas, kayıp, afet,

Türk Psikologlar Derneği’nin (TPD) bu kapsamda yaptığı duyuru dikkate alınmalıdır:

Sosyal medya kullanan vatandaşlarımıza ve basın kuruluşlarına, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illeri de etkisi altına alan depremden etkilenen insanlara ait görüntüleri ve deprem anını paylaşmaktan kaçınılmasının psikolojik sağlığı korumak için önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Toplumsal psikolojik sağlık açısından tüm vatandaşlarımızın sorumlu olduğunu ve konu hakkında hassas davranılması gerektiğini önemle vurguluyoruz.¹

siyah, yas, kayıp, afet,

Deprem görüntülerini sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızın depremzedelere bir faydası olmuyor. Ayrıca bu görüntülere maruz kalan kişiler depremi yaşamadıkları halde stres ve travma tepkileri gösterebiliyor.

siyah, yas, kayıp, afet,

Depremden etkilenenlere destek olabilmemiz için psikolojik sağlığımıza dikkat etmeli ve görüntüleri paylaşırken hassas davranmalıyız.

¹psikolog.org.tr/tr/haberler/www/sosyal-medya-kullanim-hakkinda-duyuru-x953/
407 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir