Yunanca zeytin çekirdeği anlamına gelen pirinas kelimesinden dilimize geçen pirina, sıkılarak yağının önemli bir kısmı çıkartılan zeytine deniyor. Pirina az miktarda zeytinyağı, su ve posa içeriyor.

Verde, pirina yağı

Zeytin posasından ekolojik bir yakıt olan pelet pirina, sabun, hayvan küspesi ve pirina yağı üretiliyor. Bu nedenle pirina, katma değerli bir ürün olarak değerlendiriliyor.

zeytinyağı, yağ, sıvı yağ, bitkisel yağ

Zeytin posasısın ikinci ekstrasyonuyla ham pirina yağı elde ediliyor. Bu yağın %7’nin üzerinde asit değerine sahip olduğu biliniyor. Rafinaj işleminden geçen yağa ise rafine pirina deniyor. Rafine edilmiş 100 gram pirina yağı 0,3 gram oleik asit içeriyor.

salata, yağ, sebze, vitamin e, e vitamini, sıvı yağ, zeytinyağı

Pirina yağı %79 MUFA, %7 PUFA, %14 SFA içeriyor ve 824 Kcal enerji veriyor. Dumanlanma noktası 240ºC olan rafine pirina yağı, yemeklerde ve kızartmalarda kullanılabiliyor.

ekmek, zeytinyağı, tuz, şarap, tahta, yemek, menü

Salatalarınıza natüral sızma zeytinyağı, sebze yemeklerinize ve çorbalarınıza natürel birinci yağı ekleyin. Kızartma yapacaksanız rafine zeytinyağı kullanın. Daha önce zeytinyağı tüketmediyseniz riviera alarak ılımlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Zeytinyağı türleriyle kıyaslandığında daha ucuz olduğu için pirina yağını sürekli kızartma yapılan yemekhane, lokanta, otel gibi toplu beslenme organizasyonlarına tavsiye ediyorum. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

¹apelasyon.com/yazi/59/zeytinyaginin-kiymetli-yan-urunu-pirina-yagi
59 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir