Zeytinyağı,  zeytin meyvesinden elde edilen bitkisel sıvı yağdır.

İçerdiği MUFA (tekli doymamış yağ asitleri) nedeniyle zeytinyağı; kalp-damar hastlalıklarına, inflamasyona (enfeksiyon) ve kanser türlerine karşı kullanılıyor.

zeytinyağı, yağ, sıvı yağ, bitkisel yağ

Zeytinyağı, yapısında barındırdığı polifenoller nedeniyle antioksidan etkinlik gösteriyor.

İçerdiği oleuropein nedeniyle zeytin yağının; antimikrobiyal (mikrop öldürücü), antioksidan ve anti-aging özellik gösterdiği belirtiliyor. HIV gibi enfeksiyonların bireyler arası geçişini yavaşlattığı ifade ediliyor.

ekmek, zeytinyağı, tuz, şarap, tahta, yemek, menü

Düzenli olarak zeytinyağı kullanan bireylerde total kolesterolün ve LDL kolesterolün düştüğü, HDL kolesterolün yükseldiği belirtiliyor.

kalp, kardiyovasküler sistem, kalp-damar sistemi, kalp maketi

Ayrıca tanen, organik asitler ve uçucu yağlar içermesi nedeniyle zeytin yaprağının inatçı enfeksiyonlara karşı kullanılabileceği belirtiliyor.

zeytin, zeytin meyvesi, zeytin ağacı

Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, salatalarında 1 tatlı kaşığı (5 gram, 45 Kcal) zeytinyağı tüketebilirler.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Zeytinyağı hakkında detaylı bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

704 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir