Zeytinyağı, zeytin meyvesinden elde edilen bitkisel sıvı yağı ifade ediyor. İçerdiği MUFA (tekli doymamış yağ asitleri) nedeniyle zeytinyağı; kalp-damar hastalıklarına, inflamasyona (enfeksiyona) ve kanser türlerine karşı koruyor.

Yapısında barındırdığı polifenoller sayesinde zeytinyağının antioksidan etkinlik gösterdiği biliniyor.

zeytinyağı, yağ, sıvı yağ, bitkisel yağ

İçerdiği oleuropein nedeniyle zeytin yağı antimikrobiyal (mikrop öldürücü), antioksidan ve anti-aging özellik gösteriyor. HIV gibi enfeksiyonların bireyler arası geçişini yavaşlattığı ifade ediliyor.

ekmek, zeytinyağı, tuz, şarap, tahta, yemek, menü

Düzenli olarak zeytinyağı kullanan bireylerde total kolesterolün ve LDL kolesterolün düştüğü, HDL kolesterolün yükseldiği belirtiliyor.

kalp, kardiyovasküler sistem, kalp-damar sistemi, kalp maketi

Ayrıca tanen, organik asitler ve uçucu yağlar içermesi nedeniyle zeytin yaprağının inatçı enfeksiyonlara karşı kullanılabileceğinden söz ediliyor.

zeytin, zeytin meyvesi, zeytin ağacı

Obezite ile yaşıyorsanız ya da ağırlık kaybetmeyi hedefliyorsanız salatalarınıza 1 tatlı kaşığı (5 gram, 45 Kcal) zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Zeytinyağı hakkında detaylı bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

2.512 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir