Zeytinyağı,  zeytin meyvesinden elde edilen bitkisel sıvı yağdır. İçerdiği MUFA (tekli doymamış yağ asitleri) nedeniyle zeytinyağı; kalp-damar hastalıklarına, inflamasyona (enfeksiyona) ve kanser türlerine karşı kullanılıyor.

Zeytinyağı, yapısında barındırdığı polifenoller nedeniyle antioksidan etkinlik gösteriyor.

zeytinyağı, yağ, sıvı yağ, bitkisel yağ

İçerdiği oleuropein nedeniyle zeytin yağının; antimikrobiyal (mikrop öldürücü), antioksidan ve anti-aging özellik gösterdiği belirtiliyor. HIV gibi enfeksiyonların bireyler arası geçişini yavaşlattığı ifade ediliyor.

ekmek, zeytinyağı, tuz, şarap, tahta, yemek, menü

Düzenli olarak zeytinyağı kullanan bireylerde total kolesterolün ve LDL kolesterolün düştüğü, HDL kolesterolün yükseldiği belirtiliyor.

kalp, kardiyovasküler sistem, kalp-damar sistemi, kalp maketi

Ayrıca tanen, organik asitler ve uçucu yağlar içermesi nedeniyle zeytin yaprağının inatçı enfeksiyonlara karşı kullanılabileceğinden söz ediliyor.

zeytin, zeytin meyvesi, zeytin ağacı

Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, salatalarına 1 tatlı kaşığı (5 gram, 45 Kcal) zeytinyağı ekleyebilirler.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Zeytinyağı hakkında detaylı bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

1.821 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »