Plastik cerrahi olarak da bilinen plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi hangi hastalıklarla ilgileniyor, plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı nasıl olunuyor, plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

kolajen, kollojen, kollajen, cilt, yüz, kadın, surat, bakış

Plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi hangi hastalıklarla ilgileniyor?

  • Plastik ve rekonstrüktif cerrahi doğuştan ya da sonradan olan tüm şekil ve fonksiyon bozukluklarını düzelten operasyonlar yapıyor.
  • yüz bölgesinde şekil bozuklukları, asimetriler, doğumsal kitleler, nadir yüz yarıkları, yarık dudak / damak, ağız, yüz, çene cerrahisi, çene ve yüz kemiklerinin şekil bozuklukları, burunda defektler / tümörler, kopmaları, tükürük bezi problemleri, doğumsal tüm tümörler, benler, damar hastalıkları, yüzün kemik ve yumuşak doku yaralanmaları / bozuklukları,
  • baş-boyun tümörleri, meme asimetrisi veya fazla meme olması, kanser sonrası kaybolan memenin yerine yeni meme yapılması, erkekte büyük meme, genital organların doğumsal anomalileri, genital organların onarımları,
  • kopan organların yerlerine dikilmesi, göğüs ve karın duvar defektleri, el cerrahisinin tüm hastalıkları, el / ayaktaki eksiklikler ve şekil bozuklukları, kol ve bacaktaki sinir sorunları, cilt ve yumuşak doku tümörleri, yanığın acil sonrasında oluşan tüm defektlerinin, tüm bozukluklarının tedavisi,
  • çeşitli enfeksiyon, radyasyon veya diğer etkilerle cilt ve cilt altı bölgesinde oluşan yaralar, iyileşmeyen bası yarası veya toplar damar yetmezliği, diyabete bağlı ayak yaraları

Plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

doktor, kadın fizyoterapist, kadın danışan, fizyoterapi seansı

Plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı nasıl olunuyor?

Plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi eğitimi kaç yıl sürüyor?

Plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında 4 yıl asistanlık yapıyor. Bir plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi hekimi toplamda 10 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

  • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi randevunuzu oluşturacaktır.
  • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi hekiminden plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

371 kez okundu
Kategoriler: Genel sağlıkGüncelTıp tarihi ve etik

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir