Sakızın diş çürüklerini önlediğini ve nefesi ferahlattığını biliyoruz. Araştırmalar sakız çiğnemenin daha az bilinen faydalarının da olduğunu gösteriyor.

beyaz dişler, gülme, gülümseme, mutlu, kadın

1 • İştahı azaltıyor

Sakız çiğnemek ağırlık kaybetmek isteyen kişiler için faydalı olabilir. Araştırmalar sakız çiğnemenin iştahı azaltarak aşırı yemek yemeyi engelleyebileceğini gösteriyor.

göbek, obezite, karın

2 • Konsantrasyonu artırıyor, stresi azaltabiliyor

Konsantrasyonu artırmanın ve stresinizi azaltmanın basit bir yolunu arıyorsanız sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Sakız çiğnemek konsantrasyonu, dikkat düzeyini artırabiliyor ve stresi hafifletici yönde olumlu bir etki gösterebiliyor.

kadın, iş, iş yeri, patron, sinir, öfke, stres, çalışma, yorgun, baş ağrı

3 • Mide asidini dengeliyor

Midede bulunan asidin yemek borusuna geri kaçması olarak bilinen reflünün yol açtığı yanma hissine karşı sakız çiğneyerek yemek borusundaki asitleri nötralize edip asidin geri akışını azaltabilirsiniz. 

GÖRH, reflü, gastroözofageal reflü hastalığı

Sağlıklı ve reflü gelişmiş mideler

Şekersiz sakızları tercih ederek sakızın yararlı etkilerini maksimize edebilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler dilerim.

844 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir