Kişinin atletik performansına uygun beslenme uygulamalarını ifade eden spor beslenmesi, sporcu sağlığını koruyarak performans gelişimini amaçlıyor.

Sauna, havlu, yeşil, spor salonu

Spor beslenmesi, uzman diyetisyen denetiminde sporcuya özgü planlanmalı ve sporcu, beslenme takiplerini aksatmamaya özen göstermelidir.

Erkek diyetisyen, manav alışverişi, kese kağıdı, yeşillik

Uzman diyetisyen denetiminde spor beslenmesinin yararları nelerdir?

  • Sporcunun antrenman performansı yükseliyor.
  • Spor sonrasında toparlanma süresi en aza düşüyor.
  • Sporcunun genel performansı yükseliyor.
  • Sporcunun, zorlu fiziksel performans gerektiren sporlarda daha sağlıklı kalması destekleniyor.

Uzman diyetisyen denetiminde beslenme danışmanlığı, sporcunun özel durumlarına göre esneklik gösterebiliyor.

Spor beslenmesi hem sporcuya hem de spor branşına özgü olarak planlanıyor. Sporcunun yaşı, fiziksel özellikleri, biyokimyasal bulguları, geçirdiği operasyonlar, hastalık geçmişi, kullandığı ilaçlar, aldığı besin takviyeleri, beslenme alışkanlıkları, besin alerjileri ve intoleransları; uzman diyetisyen tarafından değerlendirilerek sporcu ile birlikte beslenme programı belirleniyor.

tavuk, tavuk sote, et, brokoli

Yaptığınız spora uygun besleniyor musunuz?

Spor yapmaya başlayan bireyler, çoğunlukla sosyal medya platformları, web siteleri veya spor dergilerinden beslenmeleri konusunda bilgi ediniyor. Bu bilgilerin pek çoğu diyetisyen tarafından yazılmamış hatalı içeriklere sahip…

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bu nedenle yaptığınız spora özgü beslenme hakkında bilgi edinmek adına mutlaka uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.041 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir