Kişinin atletik becerilerine uygun beslenme uygulamalarını ifade eden spor beslenmesi, sporcu sağlığını koruyarak performans gelişimini amaçlıyor.

Erkek diyetisyen, manav alışverişi, kese kağıdı, yeşillik

Uzman diyetisyen denetiminde spor beslenmesinin yararları neler?

  • Spor beslenmesiyle sporcunun antrenman becerileri yükseliyor.
  • Spor sonrasında toparlanma süresi en aza düşüyor.
  • Sporcunun genel performansı yükseliyor.
  • Sporcunun zorlu fiziksel performans gerektiren sporlarda daha sağlıklı kalması destekleniyor.

Uzman diyetisyen denetiminde spor beslenmesi danışmanlığı, sporcunun özel durumlarına göre esneklik gösterebiliyor.

Spor beslenmesi hem sporcuya hem de spor branşına özgü olarak planlanıyor. Sporcunun yaşı, fiziksel özellikleri, biyokimyasal bulguları, geçirdiği operasyonlar, hastalık geçmişi, kullandığı ilaçlar, aldığı besin takviyeleri, beslenme alışkanlıkları, besin alerjileri ve intoleransları; uzman diyetisyen tarafından değerlendirilerek sporcu ile birlikte beslenme programı belirleniyor.

tavuk, tavuk sote, et, brokoli

Yaptığınız spora uygun besleniyor musunuz?

Spor yapmaya başlayan bireyler beslenme konusunda çoğunlukla medyadan bilgi ediniyor. Bu bilgiler de diyetisyen tarafından yazılmamış hatalı içeriklere sahip oluyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bu nedenle yaptığınız fiziksel aktiviteye özgü beslenme hakkında bilgi edinmek adına mutlaka uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

2.529 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir