Uyma davranışı; bireyin, düşünce ve davranışlarını diğer insanlara veya gruplara uyacak şekilde değiştirmesi ve düzenlemesidir. Günlük yaşamda çok sık karşılaşılan uyma davranışı, diğerlerinin doğrudan veya dolaylı etkisiyle ortaya çıkar.

toplanma, parti, siyasi, grup, topluluk,eylem, uyum, itaat

Uyma davranışının 3 türü: Benimseme

Benimseme; bireyin, bir grubun görüşlerinin gerçekten doğru olduğuna inanarak uyum sağlamasıdır. Benimseme yolluyla uyma davranışı gösteren bireylerin hem düşünceleri hem de davranışları uzun süreliğine değişir.

Görüşlerinize uygun olan siyasi bir partiye üye olup onun için çalışmalara katılırsınız.

Uyma davranışının 3 türü: Özdeşleşme

Özdeşleşme, bireyin değer verdiği ve cazip bulduğu kişilerin etkisiyle gerçekleşir. Birey, beğendiği ve etkisinde kaldığı kişiler gibi olmak istediğinden, onların davranışlarını taklit eder. Grup, değerini ve çekiciliğini yitirdiğinde uyma davranışı sonlanır.

Çok sevdiğiniz bir müzik grubunun ve hayran kitlesinin giyim tarzına uyum sağlarsınız.

iş, işe gitme, erkek, çanta,, uyum, itaat

Uyma davranışının 3 türü: İtaat

İtaat; bireyin, istemediği halde diğer kişilerin veya grupların isteği doğrultusunda davranmasıdır. İtaatin temelinde cezalandırılmaktan korkmak yatar. Birey, düşüncesini değiştirmeden sadece davranışını değiştirir. İtaat ettiği kişi veya grup ortamda yoksa uyma davranışı sonlanır.

Müdürünüz işe geç kaldığınız zaman tutanak tutup işleme koyacağından işe zamanında gidersiniz. Ancak müdürünüz izinli olduğu zamanlarda işe geç kalırsınız.

deney, uyma, uyum, itaat, milgram, asch, sherif,

Bu üç uyma davranışı Herbert Kelman tarafından tanımlanmıştır. Sosyal etki ve uyma davranışı konularına ilgi duyuyorsanız; Muzafer Sherif’in Grup Normunun Oluşması, Asch’in Uyma, Milgram’ın İtaat ve Zimbardo’nun Stanford Hapishane deneylerine göz atabilirsiniz.

2.598 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

2 yorum

Niçin uyma davranışı gösteriyoruz? – Momentum · 26 Mayıs 2020 13:01 tarihinde

[…] davranışını ve üç farklı türünü daha önceki yazımda anlatmıştım. Günlük hayatımızda bu kadar yer edinen uyma davranışının nedenlerine göz […]

2020 yılında en çok okunan psikoloji yazıları – Momentum · 13 Aralık 2020 20:30 tarihinde

[…] Uyma davranışı: Benimseme, özdeşleşme ve itaat […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir