Uyma davranışı düşüncelerinizi ve davranışlarınızı diğer insanlara veya gruplara uyacak şekilde değiştirmeniz ve düzenlemeniz olarak tanımlanıyor. Günlük yaşamda çok sık karşılaştığınız uyma davranışı diğerlerinin doğrudan veya dolaylı etkisiyle ortaya çıkar.

toplanma, parti, siyasi, grup, topluluk,eylem, uyum, itaat

Uyma davranışının 3 türü: Benimseme

Benimseme; bir grubun görüşlerinin gerçekten doğru olduğuna inanarak uyum sağlamanızdır. Benimseme yolluyla uyma davranışı gösterdiğinizde hem düşünceleriniz hem de davranışlarınız uzun süreliğine değişiyor.

Görüşlerinize uygun olan siyasi bir partiye üye olup onun için çalışmalara katılırsınız.

Uyma davranışının 3 türü: Özdeşleşme

Özdeşleşme, değer verdiğiniz ve cazip bulduğunuz kişilerin etkisiyle gerçekleşiyor. Beğendiğiniz ve etkisinde kaldığınız kişi veya kişiler gibi olmak için onların davranışlarını taklit etmeye başlıyorsunuz. Grup değerini ve çekiciliğini yitirdiğinde uyma davranışınız sonlanıyor.

Çok sevdiğiniz bir müzik grubunun ve hayran kitlesinin giyim tarzına uyum sağlarsınız.

iş, işe gitme, erkek, çanta,, uyum, itaat

Uyma davranışının 3 türü: İtaat

İtaat; istemediğiniz halde diğer kişilerin veya grupların isteği doğrultusunda davranmanızdır. İtaatin temelinde cezalandırılma korkusu yattığından itaat ederken düşüncenizi değiştirmeden sadece davranışınızı değiştiriyorsunuz. İtaat ettiğiniz kişi veya grup ortamda bulunmadığında uyma davranışınız sonlanıyor.

Müdürünüz işe geç kaldığınız zaman tutanak tutup işleme koyacağından işe zamanında gidersiniz. Ancak müdürünüz izinli olduğu zamanlarda işe geç kalırsınız.

deney, uyma, uyum, itaat, milgram, asch, sherif,

Bu üç uyma davranışı Herbert Kelman tarafından tanımlanıyor. Sosyal etki ve uyma davranışı konularına ilgi duyuyorsanız; Muzafer Sherif’in Grup Normunun Oluşması, Asch’in Uyma, Milgram’ın İtaat ve Zimbardo’nun Stanford Hapishane deneylerine göz atabilirsiniz.

9.776 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

2 yorum

Niçin uyma davranışı gösteriyoruz? – Momentum · 26 Mayıs 2020 13:01 tarihinde

[…] davranışını ve üç farklı türünü daha önceki yazımda anlatmıştım. Günlük hayatımızda bu kadar yer edinen uyma davranışının nedenlerine göz […]

2020 yılında en çok okunan psikoloji yazıları – Momentum · 13 Aralık 2020 20:30 tarihinde

[…] Uyma davranışı: Benimseme, özdeşleşme ve itaat […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir