Yumurta kabuğu zarı içeren ve halk arasında yumurta kapsülü olarak isimlendirilen besin takviyelerinin özellikle eklem kireçlenmesi ile yaşayan bireyler arasında yaygınlaşması nedeniyle bu içeriği oluşturuyorum.

yumurta kanuğu takviyesi

Eklem kıkırdağında meydana gelen parçalanma sonucunda hareket kısıtlanmasına ve ağrıya neden olan hastalığa osteoartrit (eklem kireçlenmesi) ismi veriliyor.

diz, eklem, kot, jean, kadın, yere oturma, yorulma

Eklem kireçlenmesi ile yaşayan bireylerin yakınmaları ilaç tedavisi, fizyoterapi ve beslenme tedavisi ile azaltılıyor. Ancak hastalığın kesin tedavisi henüz bulunmuyor. Bu durum kullanılan ilaçların ve yardımcı uygulamaların daha güvenilir seçeneklerle değiştirilmesini gündeme getiriyor.

alternatif tedavi, tamamlayıcı tıp, homeopati, fitoterapi, ilaç hazırlama, kür

Eklem kireçlenmesinde güvenilir olduğu düşünülen seçenekler arasında glukozamin, kondroitin sülfat, hiyalüronik asit ve yumurta kabuğu zarı bulunuyor.

yürüme, yürüyüş, adım atma, her gün 10 bin adım, walking

Yumurta kabuğu zarı glikozamin, kondroitin, hiyalüronik asit, kolajen ve elastin içeriyor. Bu bileşenler iltihaplanmaya sebep olan IL-1 β ve TNF α gibi sitokinleri baskılayarak hastalığa özgü şikayetleri azaltıyor. Yumurta kabuğu zarının aynı zamanda fiziksel fonksiyonları iyileştirdiği ve yürüme mesafesinde belirgin gelişmeler sağladığı bildiriliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yumurta kabuğu zarı içeren besin takviyesini kullanmadan önce sizi takip eden hekimle görüşmenizi ve takviyeyi bol su ile almanızı tavsiye ediyorum. Sağlıkla kalın.

704 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir