Aerobik enerji, organizmanın oksijenli enerji oluşum sistemini ifade ediyor. Oksijen, enerji verici maddeleri yakıyor.

Yürüyüş, yürümek, koşu, spor, spor ayakkabı, bacak

Hücre düzeyine gelen oksijen, enerji verici maddeleri öncelikle karbonhidratları yakarak aerobik yolla enerji (ATP) oluşuyor.

rüya, rüyalar, rüya ne işeyarar, yüzücü, yüzmek, yol

Aerobik güç nasıl geliştiriliyor?

  • Maraton tipi antrenman: Yavaş uzun mesafe koşuları ve yüzmeyi ifade ediyor.
  • İnterval antrenman: Aerobik gücü süratli olarak geliştiren antrenman çeşididir. İnterval antrenmanın mesafe, ara, tempo ve tekrar sayısı olarak dört bileşeni (MATT) bulunuyor.

Yürüme, koşma, bisiklet kullanma, dans, yüzme gibi egzersiz tiplerini içeren aerobik egzersizlerin ritmik ve devamlı oldukları biliniyor. Haftanın en az 3 günü, 20-30 dakika yapılması gerektiği belirtilen bu egzersizlerin en az 6-8 hafta sürdürülmesi öneriliyor.

1.401 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »