Aynı miktardaki şekerden daha tatlı olmasına karşın daha az enerji içeren kimyasal maddeler tatlandırıcı olarak tanımlanıyor.

avrupa birliği, bayrak, dalgalanma

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde kullanılması serbest olan yapay tatlandırıcılardan biri¹ olan asesülfam potasyum, gıda etiketlerinde E-950 kodu ile yer alıyor.

sugar cubes, kesme şeker, beyaz şeker, give me some sugar

Tatlandırıcıların gerçek tat değerleri sakkaroz olarak bilinen çay şekeri ile kıyaslanarak hesaplanıyor. Bu doğrultuda asesülfam potasyumun sofra şekerinden 200 kat daha tatlı olduğu biliniyor.

çikolata, şeker, tatlı, kaçamak, donat, sağlıksız

  • Plasentaya ve anne sütüne geçmesi nedeniyle gebelerde ve emziklilerde asesülfam potasyumun güvenli olmadığı düşünülüyor.
  • Yüksek miktarda yapay tatlandırıcı tüketimi testis kanseri riskini¹ artırabiliyor.
  • Yapay tatlandırıcı eklenmiş şekerlemelerin ve sakızların iştahı açtığı¹ belirtiliyor.

Asesülfam potasyumun sağlık üzerindeki etkilerine yönelik yapılan çalışmalarda net sonuçlar bulunmuyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Asesülfam potasyum hakkında yapılan çalışmalardan net sonuçlar elde edilememesi stevia ve alüloz gibi doğal tatlandırıcılara sofranızda daha çok yer açmanızı ifade ediyor olabilir. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹tr.wikipedia.org/wiki/tatlandiricilar
970 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir