Baş ile bacaklar arasında uzanan ve vücut ağırlığının üçte ikisini taşıyan bir köprü görevi gören omurga, disklerden ve omur ismi verilen 33 adet kemikten oluşuyor.

Omurga, disk, servikal, lomber, torakal, kemik

Gün içinde yapılan fiziksel uğraşlar disklerde değişikliğe neden olarak boy uzunluğunda değişikliğe neden oluyor.

yük taşıma, ağırlık kaldırma, kutu, iş yapmaBoy uzunluğu sabahla akşam arasında 1,76 cm kadar¹ değişiyor. Örneğin sabah uyanır uyanmaz boy uzunluğuzu 180 cm olarak ölçtüyseniz bu değeri yatmadan önce 178 cm olarak görebilirsiniz.

boy uzunluğu ölçümü, metre, mezura, measurement, mezür, stadiometre

Bununla beraber istirahat boy uzunluğunun artmasını sağlıyor. Gün içinde 60 dakika uzanarak dinlenmeyle boyun 0,45 cm uzadığı¹ bildiriliyor.

yaşlanma, yaşlılık, siyah beyaz, geriatri, bbek, çocuk, dokunma, temas, el, sevgi, sadakat

Yaşlanmayla beraber omurga hareket açıklığında %50’ye varan bir kısıtlama¹ oluyor. Bu nedenle yaş ilerledikçe sabah ve akşam ölçümleri arasında görülen boy uzunluğu farkı azalıyor.

milliyet.com.tr/cadde/dr-eser-alptekin/boyumuzda-sabahla-aksam-arasinda-17-6-mm-lik-fark-var-1077834
954 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »