Bebeğiniz miadında doğduysa boy uzunluğu en az 48 cm, ortalama 50 cm, en fazla ise 53,3 cm olmalıdır. Doğumdan sonraki ilk aylarda bebeğinizin boy uzunluğu hızla artacaktır.

oyuncak, kadın, hamile, gebe

Bebeğiniz ilk 3 ayda yaklaşık 8 cm uzayacak ve boy uzunluğu 1 yaşına geldiğinde ortalama olarak 75 cm olacaktır. Böylece bebeğiniz, doğumdaki boy uzunluğunun %150’sine ulaşacaktır.

anne, baba, bebek, ayak, yatak, uyuma, uyku, çocuk, yorgan, sarı

Büyüme ve gelişmenin en fazla olduğu 0-1 yaş aralığına süt çocuğu dönemi adı veriliyor. Bu dönemde bebeğinizin hem boy uzunluğunu hem de beyin gelişimini gösteren baş çevresini takip etmelisiniz.

bebek baş çevresi, baş bölü boy oranı, boy oranı, bebeğin beyin gelişimi

Doğumda 35 cm civarında olan baş çevresi, doğum sonrasındaki ilk aylarda hızla artarak 1 yaşında 46 cm uzunluğuna çıkacaktır.

bebek, çocuk, oral dönem, ağız, oral, pika, kalem

Bebeğinizin baş çevresi, boy uzunluğunun yarısından 10 cm kadar fazla1 olmalıdır. Bu hesaplamayı belli aralıklarla tekrar ederek bebeğinizin gelişimini takip edebilirsiniz.

bebek, çocuk, bağlanma, bebeklerde bağlanma,güvenli bağlanma, özerk, keşif

1-2 yaş arasında bebeğinizin büyümesi yavaşlayacak ve boy uzunluğu 10-12 cm kadar artacaktır.

büyüme eğrisi, büyüme tablosu, bebek gelişim grafiği, bebeğimin gelişme durumu normal mi

Bebeğinizin boyu, 2 yaşından sonra ise sabit şekilde uzayacaktır. Kalıtıma bağlı olarak aynı yaştaki bebekler arasında boy uzunluğu farklılıkların olması son derece normaldir, bu nedenle bebeğinizi yaşıtları ile kıyaslamayın.

büyüme eğrisi, büyüme tablosu, bebek gelişim grafiği, bebeğimin gelişme durumu normal mi

Konu hakkında geniş bilgi için pediatri hekiminizle ve pediatri diyetisyeninizle görüşün. Bebeğinizle beraber, mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.

1urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90
366 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir