Buğday, arpa ya da mısır gibi tahılların mayalanmasıyla hazırlanan geleneksel içeceğe boza deniyor. Tatlı ve ekşimsi lezzeti bulunan bozanın hem tadını ve aromasını koruması hem de bozulmaması için saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor.

boza, kış içeceği,

Bozayı serin bir ortamda muhafaza edin. +4ºC’lik buzdolabı bozayı saklamak için son derece uygun görünüyor. Yüksek sıcaklık bozanın bozulmasına, düşük sıcaklık ise fermente olmasının yavaşlamasına yol açıyor.

boza, kış içeceği,

Bozayı hava almayan bir kapta muhafaza edin. Hava, bozanın oksitlenerek bozulmasına sebep oluyor.

boza, kış içeceği,

Bozayı nemli ortamlarda saklamayın. Böyle alanlar küf oluşumuna yol açacağından bozayı kuru bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin.

boza, kış içeceği,

Bozayı doğrudan doğruya güneş ışığına maruz bırakmayın. Bozanın üzerini kapatarak onun ışıkla temasını engelleyin.

boza, kış içeceği,

Son olarak boza içerken kullandığınız ekipmanları temiz tutun. Bozanın temas ettiği kaşık ve bardak gibi araçların kirli olması, bozanın kısa sürede bozulmasına sebep olacaktır.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bozayı serin, kuru, karanlık ve kapalı bir ortamda 15 gün kadar saklayabilirsiniz. Keyifli, dengeli ve sağlıklı günler diliyorum.

445 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir