Çam fıstığı için koruyucu örtü görevi gören çam kozalağından; kozalak çayı, çam balı ve reçeli üretiliyor.

pinecone, çam kozalağı, karaçam kozalak

Çam kozalağının içeriği

Çam kozalağı; polifenol, prosiyanidin ve fenolik asit gibi antioksidan bileşenler içeriyor. %62’si posadan oluşan1 çam kozalağının, diyet lifi kaynağı olarak unlu mamullerde kullanılabileceği belirtiliyor.

pinecone, çam kozalağı, karaçam kozalak

Çam kozalağının sağlığa etkileri neler?

Astım, bronşit ve diğer solunum yolları şikayetlerini hafiflettiğine inanılan çam kozalağı, cilt dokusunu yeniliyor ve selüliti azaltmak amacıyla kullanılabiliyor.

pinecone, çam kozalağı, karaçam kozalak

Son dönemde popüler hale gelen çam kozalağı şurubunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve KOVİD-19 üzerinde etkili olduğu iddia ediliyor. Bu iddiayı bilimsel açıdan doğrulayan kanıt henüz bulunmuyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1Kartal, E., Öztürk, S. (2016). Pine cone as an alternative dietary fiber source and its effect on cake and cookie quality. DOI: 0.15237/gida.GD16016, GIDA (2016) 41 (5): 291-297
256 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir