Ceviz karbonhidrat, lif, protein, yağ, omega-3 yağ asitleridemir, kalsiyum, magnezyumpotasyumçinko ve antioksidan bileşenler içeriyor.

suda bekletilmiş ceviz, ceviz, suda bekleyen ceviz, cevizi suda bekletmek

Sosyal medyada ve internet sitelerinde suda bekletilen cevizin mucizelerinden bahsediliyor:

Cevizi suyun içerisinde bekletmek, özlerinin iyice suya geçmesini ve sizin daha çok fayda görmenizi sağlar. Sonuç mu? Sağlıklı ve hızlı zayıflama evrimini bizzat yaşarsınız! Tok tutuyor, kilo verdiriyor, kolesterole iyi geliyor, kanı temizliyor…

ceviz, taze ceviz, yeşil

Suda bekletilen cevizin yukarıda bahsedilen mucizelerle hiçbir ilişkisi bulunmuyor. Bir bardak ılık suda1 gece boyunca bekletilen 1-2 tam cevizin bilimsel anlamda şu yararlarından bahsediliyor:

  • Cevizde fitik asit isminde bir antinutrient bulunuyor. Suda bekletilen cevizin fitik asit miktarı azalarak minerallerin emilimi artıyor.
  • Suda bekletme işlemiyle cevizde bulunan enzim inhibitörleri suya geçerek cevizin sindirimi2, 3, 4 kolaylaşıyor.
diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Suda bekletin ya da bekletmeyin, diyetinizden cevizi eksik etmeyin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

1infovoresecrets.com/you-want-to-know-what-helps-memory-eat-more-walnuts
2nouveauraw.com/reference-library/soaking-nuts-seeds-and-grains/walnuts-soaking-and-drying
3herzindagi.com/health/benefits-of-soaked-walnuts-add-them-to-diet-for-healthier-living-article-86641
4timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/this-is-the-right-way-to-eat-walnuts-to-get-maximum-benefits/photostory/79061644.cms?picid=79061659
3.420 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir