Tatlı sulardan ya da denizlerden elde edilen her türlü besini ifade eden su ürünlerini balıklar, kabuklular ve yumuşakçalar şeklinde üçe ayırarak ele alıyorum.

istiridye, yumuşakçalar, deniz mahsul, sogra, öğün, yemek

Suda yaşayan ve vücutlarında kabuğa benzeyen yumuşak koruyucu tabaka bulunan canlılara yumuşakça adı veriliyor. Deniztarağı, yumuşakçalar arasında yer alıyor.

deniz tarağı, yumuşakça

Deniztarağı dışında istiridye, midye ve kum midyesi gibi yumuşakçalar bulunuyor. Protein ve mineraller açısından zengin olan bu canlılar besin alerjenlerinin en yaygın sebebini oluşturuyor. Tatlı veya tuzlu sularda yaşayabilen yumuşakçalar, ağır metaller içerebiliyor.

deniztarağı, deniz tarağı

Pahalı bir besin olan Deniztarağı, marketlerin ve restoranların bir kısmında bulunabiliyor. Lezzeti yetiştiği yere ve pişirme yöntemine bağlı olarak değişen Deniztarağı, genellikle buharda pişiriliyor veya yağda kızartılıyor.

deniz tarağı, yumuşakçalar

Deniztarağı, enerji değeri nispeten düşük bir besin olarak kabul ediliyor. 85 gramlık bir porsiyon Deniztarağı 10 gram protein, 0,4 gram yağ içeriyor ve 59 Kcal enerji veriyor. Deniztarağı, beyin ve kalp sağlığını geliştiren omega 3 yağ asitleri içeriyor. Bunlarla birlikte Deniztarağı yapısında demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini¹ barındırıyor.

deniz tarağı, yumuşakçalar

Diyetisyeninize danışarak 3 köfte büyüklüğünde balık, tavuk, hindi veya kırmızı et yerine 1 porsiyon (85 gram) Deniztarağı tüketebilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Deniztarağı tükettikten sonra mide ağrısı, kramp, kusma, ishal, nefes darlığı, dil, dudak ve boğaz şişmesi gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız vakit kaybetmeden acil servise başvurun. Deniztarağı gibi kabuklu deniz ürünlerini yağda kızartmak yerine buharda pişirin veya fırınlayın. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizden destek alın. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/shellfish
342 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir