Hormon benzeri biyokimyasal bir madde olan dehidro-epi-androsteron böbreküstü bezinde yer alan kolesterolden¹ üretiliyor.

DHEA takviyesi

Östrojen ve testosteron hormonlarının habercisi olarak işlev gören DHEA, kadın ve erkek üreme hormonlarının üretiminde görev alıyor.

besin takviyesi, kapsül, toz kapsül, takviye, ilaç

DHEA pek çok sağlık yararı vaat ederek besin takviyesi olarak satışa sunuluyor. Her gün 75 mg DHEA takviyesi almak¹ bakın ne işe yarıyor:

Aldatıcı biçimde pek çok reklam DHEA takviyelerinin ağırlık kaybını sağladığını¹ ima ediyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

DHEA takviyelerinin obeziteyi tedavi etmediğini, üreme sağlığı kaynaklı kısırlığa çözüm sunmadığını hatta hiçbir sağlık sorununda dişe dokunur bir faydası bulunmadığını¹ belirtmek gerekiyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
1.919 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir