Disbiyoz (dizbiyoz, disbiyozis) bağırsak florasının bozulması olarak tanımlanıyor. Sağlıklı bireylerde trilyonlarca yaralı ve zararlı bakteri bir arada ve denge halinde yaşıyor. Bu bakteriler son derece duyarlı olduklarından sayıları sürekli değişiyor ve yararlı/zararlı dengesi bozulabiliyor. Zararlı ve fırsatçı bakterilerin çoğunluğu ele geçirdiği durumlarda hastalıklar başlayabiliyor.

kalori, donut, donat, şeker, tatlı, atıştırma, pasta, kakaolu tatlılar, kaçamak

Rafine şeker tüketimi ve stresli yaşam, fırsatçı bakterilerin sayısını artırabiliyor. Bu durum disbiyoz tablosuna yol açabiliyor. Bu tabloda şişkinlik, karın ağrısı, ishal ya da kabızlık görülebiliyor. Ayrıca antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı da bu tabloyu tetikleyebiliyor. Çalışmalar uzun süren inatçı sindirim sorunları yaşayan bireylerde antibiyotiklerin daha sık kullanıldığına işaret ediyor.

diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

Disbiyoz durumunda diyetisyen nezaretinde beslenme tedavisi ve fekal mikrobiyom transplantasyonu yararlı görünüyor. Sağlıkla kalın.

958 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir