Dragon fruit ve pitaya olarak da adlandırılan ejder meyvesi, başlı başına meyve olarak tüketilebildiği gibi şarap ve meyve suyu üretiminde de kullanılıyor.

ejder meyvesi, dragon fruit, pitaya

Mart ayından ekim ayına kadar tüketilebilen ejder meyvesi çekirdeklerinin çoklu doymamış yağ asidi yönünden zengin olduğu biliniyor.  Tropikal bir besin olan ejder meyvesi linoleik asit (%50) ve palmitik asit (%20) içeriyor.

ejder meyvesi, dragon fruit, pitaya

Ejder meyvesi • Pitaya

Bununla birlikte ejder meyvesinin A, B1, B2, B3, C ve E vitaminleri ile diyet posası, çinko, potasyum açısından zengin bir besin bileşimine sahip olduğu bildiriliyor.

pitaya, ejder meyvesi, dragon fruit

Eğer diyabetiniz veya insülin derinciniz varsa kan şekerini düzenleyebilen ejderha meyvesini ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

1 orta adet (brüt 230 gram) ejder meyvesinin yarısını bir değişim (diyet porsiyonu) meyve yerine kullanabilirsiniz. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

932 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir