Emaye dendiğinde akla hep nostaljik kap kacaklar geliyor. Mutfak ekipmanları içinde belli bir yeri olması nedeniyle bu konuya değinmek istedim. Haydi gelin emaye nedir birlikte bakalım.

emaye tava, emaye tencere

Bazı materyalleri korumak ya da onlara parlaklık vermek amacıyla kullanılan malzemeye emay ismi veriliyor. Emay oksijen ve flor anyonlarının yanında silisyum, boraks, kurşun oksit ve renk vericiler içeriyor.

emaye mutfak malzemeleri, fincan, fincan altlığı, bulaşık, beyaz, renkli, karışık, üstü üste, sıkışmışlık

Emay ile kaplanmış olan malzemelere ise emaye adı veriliyor. Çelik, alüminyum ve alüminyum alaşımları gibi materyaller kaplanarak emaye elde ediliyor. Saf nikel ve pirinç üzerine ise emay kaplama yapılamıyor.

emaye mutfak araç gereçleri, fincan, bardak, kupa, altılık, beyaz, porselen

Kaplandığı metale estetik görünüm kazandırması, sert olması, aşınmaması, asitlere ve alkalilere karşı dayanıklı olması emayenin avantajları arasında gösteriliyor. Ayrıca emayenin pürüzsüz bir yüzeye sahip olması kolaylıkla temizlenmesini sağlayarak mikroorganizma tutunmasını önlüyor.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Sağlığına zarar verecek bir özelliği bulunmayan emayelere mutfağınızda yer verebilirsiniz.

1.640 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir