İsviçre, Fransa ve İtalya’ya özgü hem bir yemek hem de pişirme ve sunum tekniği olan fondü, eritilmiş peynirle yapılıyor.

isviçre

Fondü, tencere içinde eritilen peynirin uzun çatallara takılan ekmekler yardımıyla alınarak tüketilmesi esasına dayanıyor.

fondü

Bireysel tabaklar yerine müşterek kullanılan tek bir kaptan oluşan fondü, genellikle gravyer ve emmental peynirlerinin ispirto ocağı üzerinde eritilmesiyle yapılıyor.

fondü

Fondüye kıvam vermesi için mısır nişastası, buğday unu, sarımsak, beyaz şarap ya da kiraz likörü eklenebiliyor. Karışımın topaklanmaması için ise limon suyu kullanılabiliyor.

fondü

Fondü her ne kadar peynirle yapılıyor olsa da çikolata ya da et fondüleri de bulunuyor. Son dönemde fondünün popülerliğinin artması nedeniyle pek çok evde fondü setleri bulunuyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Siz de benim gibi tariflerin içeriğiyle oynamayı seviyorsanız gravyer ve emmantel ikilisi yerine Kars gravyeri ve kaşar peyniri kullanabilirsiniz. Hafta sonu kahvaltılarınızda ya da ara öğünlerinizde fondü tüketmeyi deneyebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

568 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir