Gravyer, İsviçre kökenli bir peynir olması nedeniyle İsviçre peyniri ya da gruyere olarak biliniyor.

gruyere, gravyer, İsviçre peyniri, kars peyniri

Gravyer peyniri, tadını ve tekstürünü (dokusunu) Propionibacter shermanii isimli bakteriden¹ alıyor. P. shermanii, peynirin barındırdığı yağın bir kısmını parçalayarak CO2 (karbondioksit) açığa çıkartıyor. Böylece gravyer peynirinin gözenekli yapısı oluşuyor.

kars kaşarı, gavyer, gravier, gruyer, peynir

Gravyer peynirinin kalitesi nasıl anlaşılıyor?

Gravyer peynirinin içinde bulunan gözeneklerin büyüklüğü ve birbirinden uzaklığı kalitesini gösteriyor. Ayrıca kaliteli bir gravyer peynirinin içinin parlak sarı renkte, dışının (kabuğunun) ise koyu sarı renkte olması gerektiği² biliniyor.

kars kaşarı, gavyer, gravier, gruyer, peynir

Kars gravyeri

93 Harbi ismiyle bilinen Osmanlı-Rus Savaşı (1877), Ruslar ile Türklerin kültürel etkileşimine sahne oluyor. Bu etkileşim inek sütünden yapılan gravyer peynirinin ülkemizde tanınmasını ve üretilmesini² sağlıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Protein, yağ, A vitamini, potasyum ve kalsiyum içeren gravyer peynirinin 20 gramı 75 Kcal enerji veriyor ve 1 değişim et yerine geçiyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
²tr.wikipedia.org/wiki/Gravyer_peyniri
1.029 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »