Yaşanan zorlukları yönetmek için başvurulan psikoterapinin, uygulama şekline göre farklılık gösteren birçok çeşidi bulunuyor. Hangi psikoterapi türünün size daha uygun olduğuna göz atalım.

terapi-psikolojik-görüşme-momentum

Bireysel psikoterapi

Terapi denince akla ilk gelen görüşme şekli bireysel psikoterapi oluyor.  Danışan ve psikoterapistin bire bir yürüttüğü bu terapi türünde seanslar yaklaşık 45-50 dakika sürüyor.

kadın, erkek, danışan, çift, çift terapisi, çift psikoterapisi, psikoterapi, çift danışmanlığı, cinsel terapi

Çift psikoterapisi

Çift psikoterapisi ise ilişkilerinde sorun yaşayan çiftlere yardımcı olmayı amaçlıyor. Çift psikoterapisi, daha çok eşlerin iletişim örüntüleri ve karşılıklı beklentileri üzerine yoğunlaşıyor.

terapist, psikoterapi, terapi, aile terapisi, aile psikoterapisti, aile, aile görüşmesi

Aile psikoterapisi

Aile içindeki dinamiği düzenlemeye odaklanan aile psikoterapisi, aile üyelerinin bireysel sorunlarına eğilmek yerine aile içindeki çatışmaları azaltmaya ve iletişimi güçlendirmeye çalışıyor.

terapi, terapist, grup, gerup etkinliği, grup terapisi, psikoterapi

Grup psikoterapisi

Ortak bir sorunu paylaşan kişilerden oluşan grup psikoterapisi, grup üyelerinin başkalarından destek almaları ve onlara destek vermeleri üzerine kuruluyor. Üyelerin sosyal ortamdaki davranışlarını görmelerine olanak sağlayan grup psikoterapisi, danışana söz konusu sorunla yaşayan tek kişi olmadığı hissini veriyor.

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog • Cenk UMUR

Hangi psikoterapi türüne ihtiyacınızın olduğu, büyük oranda sorununuzun niteliğine bağlı olduğundan alacağınız psikoterapi desteğine yaşadığınız zorlukları gözden geçirerek karar verebilirsiniz. Karar vermede güçlük çekiyorsanız bir psikologtan yardım alabilirsiniz.

858 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir