Kısaca erkeklerde meme büyümesi olarak açıklanan jinekomasti, erkeklerde memelerin veya meme bezi dokularının yağlanmasıyla oluşan estetik bir sorun olarak tanımlanıyor.

 Jinekomasti, erkek memesi

Her yaşta ortaya çıkabilen jinekomasti genel olarak ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmüyor. Ancak jinekomasti sosyal açıdan zorlayıcı olabiliyor.

psikolog, psikoterapi, psikoterapist, travma, ergen, travmatize, göüşme, danışmanlık

Jinekomasti, östrojen ve erkeklik hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanabiliyor. Ergenlik döneminde birçok erkekte görülen jinekomasti, bu dönemden sonra kendiliğinden düzeliyor. Ancak bazı durumlarda bu sürecin uzamasıyla veya kalıcı hâle gelmesiyle jinekomasti, erişkinlerde kalıcı psikolojik izler bırakabiliyor.

tartı, kilo, baskül, ağırlık takibi

Genelde 2-2,5 cm’den daha az olan erkekte göğüs dokusu, obeziteli erkeklerde büyüyebiliyor. Bu büyüme tek taraflı veya iki taraflı (bilateral) olabiliyor. Bazı vakalarda memelerde ağrı, akıntı ve asimetri görülebiliyor.

 Jinekomasti, erkek memesi

Hastanın hekime başvurmasıyla fizik muayenede memedeki kitle ve yağ dokusu/meme dokusu oranı inceleniyor. Gerekli durumlarda meme ultrasonografisi ve mamografi istenebiliyor. Hormonal bir dengesizlikten şüphelenilmesi durumunda ise hormon ve kan tetkikleri yapılabiliyor.

doğum, ameliyat, operasyon, cerrahi girişim

Jinekomasti durumunda yaygın olarak iki farklı cerrahi müdahale yapılabiliyor:

  • Liposuction: Meme bezine dokunmadan sadece meme yağı alınıyor.
  • Mastektomi türü cerrahi müdahale: Meme bezi dokusu cerrah tarafından bütünüyle çıkarılıyor.

Jinekomasti belirtileriniz bulunuyorsa plastik rekonstrüktif ve estetik cerraha başvurabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler diliyoruz.

867 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir