Çocuğunuzun beyin gelişimi ergenlik döneminde büyük oranda tamamlanmış olsa da çocuğunuz duygularını her zaman sizin gibi ifade edemiyor ve yönetemiyor. Çocuğunuz duygu sözcüklerinin anlamlarını biliyor ancak hissettiği duyguları tanımlamakta zorluk çekebiliyor.

büyükanne, nene, sohbet, sosyalleşme, kız, ergen, duygu, duygular

Ergen çocuğunuz her ne kadar sizden bağımsızlaşıyor gibi görünse de duygularını düzenlemekle ilgili sizin desteğinize hala ihtiyaç duyuyor. Çocuğunuz duygusal bir değişim yaşadığında bunu fark etmesi için onu desteklemeniz, çocuğunuzun davranışlarını düzenlemesine de yardımcı oluyor.

anne, kız, teknoloj,, bağımlılık, uyarı, ceza, duygu, duygu yönetimi, duygu eğitmi, iletişim

Çocuğunuz yoğun ve güçlü duygular yaşıyorsa bu duyguların fiziksel ve davranışsal belirtilerini ona göstermeye çalışın.

Bir şeye mi kaygılandın? Hızlı nefes alıp veriyorsun.
Öfkeli misin? Klavyenin tuşlarına çok sert basıyorsun.

ergen, ergenlik, kızlar, arkadaş, sohbet, sosyalleşme, okul, doğa, duygular, duygu eğitimi

Yoğun duyguları yönetebilmek için koşuya çıkmak, yüksek sesle müzik dinlemek ve meditasyon yapmak gibi seçenekleri çocuğunuza sunabilirsiniz. Kendiniz yoğun bir duygu yaşadığınızda yaptıklarınızı onunla paylaşabilirsiniz.

Hayal kırıklıklarıma fazla odaklanıp üzüldüğüm zaman kendimle gurur duyduğum anılarımı düşünüyorum. Bunu yapmak sana da iyi gelir mi?

anne, kız, çocuk, aile, öğüt, iletişim, aile desteği, duygular, duygu eğitimi, ergen

Ergen çocuğunuzla duygular üzerine konuşmak mümkün olsa da öfke ve heyecan gibi yoğun duygular hissettiğinde ona ulaşmak kolay olmayacaktır. Böyle zamanlarda erken duygusal belirtileri fark ederek harekete geçmeniz veya onun duyguları sakinleşinceye kadar beklemeniz gerekebilir.

526 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir