Kahve içerdiği kafein nedeniyle merkezi sinir sitemine etki ederek uyarıcı etkinlik gösteriyor.

instant kahve, hazır kahve, granül kahve

Yetişkinlere kıyasla çocukların tolere edebileceği kafein miktarının çok daha düşük olduğu biliniyor. Bu durum büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kahveyi sınırlı miktarda tüketmelerini gerektiriyor.

çocuk, kahve, kahve içmek

Okul çağı çocuklarında yapılan bir çalışmada günde 1 kahve fincanı ve üzerinde kahve alan çocukların, kahve almayanlara göre konsantrasyon eksikliği ve gerginlik gibi olumsuz belirtiler¹ gösterdikleri bildiriliyor. Ayrıca kahve çocuklarda:

  • Uykusuzluk, uykuya dalmada güçlük,
  • baş ağrısı, mide sorunları,
  • kalp hızında ve kan basıncında artış gibi sorunlara² neden olabiliyor.

Çocuklar için önerilen kahve miktarı yaşa göre değişiyor. Günlük alarak sadece kahveden alınan kafein miktarını göz önüne aldığımızda çocuğunuzun kahve tüketimi için öneriler şu şekilde:

  • 2-5 yaş aralığı için kaynak tüketebileceklerini söylese de ben bu yaş aralığındaki çocuklar için kahve tüketimini önermiyorum.
  • 6-10 yaş aralığı için günde 1-1.5 kahve fincanı,
  • 11-15 yaş aralığı için ise günde 1.5-2.5 kahve fincanı ile sınırlandırılması³ yönünde.

kahve, tartı, kahve çekirdeği

Bu nedenle eğer çocuğunuz kahve tüketmek isterse önerilen miktarlarda alması en doğrusu. Konu hakkında daha kapsamlı bilgi için pediatri diyetisyeninizle görüşebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

1 Bernstein GA, Carroll ME, Thuras PD, Cosgrove KP, Roth ME. Caffeine dpendence in teenagers. Drug and alcohol dependence. Drug Alcohol Depend 2002; 66:1-6.
2 International Food Information Council Foundation Caffeine & Health: Clarifying The Controversies. Washington DC.
March 2008.
3 Shilo L, Sabbah H, Hadari R, et al. The effects of coffee consumption on sleep and melatonin secretion. Sleep Med
2002; 3:271-3
1.025 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir