Un, tuz ve yağ ile yoğrulan kızgın sacda veya fırında pişirilen bir hamur işi olan kömbe Sivas, Elazığ, Malatya, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş illeri başta olmak üzere Türkiye, Kıbrıs ve Azerbaycan’da sıklıkla tüketiliyor.

kömbe, hamur işi

Kömbe börek, kurabiye ve çörek biçiminde yapılabiliyor. 1 porsiyon (90 gram) cevizli Hatay kömbesi 5 adet kurabiyeden oluşuyor. 1 kömbe kurabiyesi ise 5 gram karbonhidrat, 4 gram yağ, 1 gram protein içeriyor ve 50 Kcal enerji veriyor.

Diyetisyeninizle görüşerek ara öğünlerinizden birine kömbe ekleyebilirsiniz. Kömbenin yanına kefir ya da ayran eklemeyi unutmayın. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

1.115 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir