Hayvanlarda sıkça rastlanan bir mikroorganizma olan koronavirüsün hayvanlardan insanlara yayılması sonucu:

  • 20 Mart 2020 itibarı ile dünya genelinde 8.000’den
  • 20 Mart 2022 itibarı ile dünya genelinde 6.100.000’den fazla insan yaşamını yitirmiştir.

Koronavirüs başta olmak üzere enfeksiyondan korunmak için alabileceğiniz önlemleri sizler için hazırladım, keyifli okumalar diliyorum.

etkili el yıkama, lavabo, su, çeşme

1 · Temel hijyen kurallarına uyun

Koronavirüs gibi zarflı virüsler sabuna, alkole, deterjana ve yüksek sıcaklığa dirençsiz olduklarından ellerin etkili biçimde yıkanması, bedenin ve yaşam ortamının temiz olması virüsün yayılmasını yavaşlatacaktır.

Besin intoleransı, gıda testi, laboratuvar, mikroskop, erkek diyetisyen

2 · Uzman diyetisyen denetiminde sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenin

Sağlıklı beslenme dört temel besin grubunun yeterli miktarda ve dengeli biçimde tüketilmesi ile başlıyor. Tatlı ya da tuzlu paketli tüm gıdaların tüketim miktarı kısıtlayarak C, D, F ve B12 vitaminleri, selenyum, bakır ve çinko içeren besinleri dengeli miktarlarda tüketin. Bununla birlikte uzman diyetisyeninizin önereceği miktarda protein alarak her gün 2-3 litre su tüketmeniz savunma sisteminizi destekleyecektir.

Sağlıklı beslenmede dört yapraklı yonca modeli, momentum

3 · Fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin

Hafif ve orta şiddette egzersizin bağışıklık sistemi fonksiyonlarını artırdığı ancak yoğun ve uzamış egzersizi takiben bağışıklık sisteminin baskılandığı1 bildiriliyor.

Spor, top, spor kıyafet, spor salonu, egzersiz

Şiddetli egzersiz sonrasında bağışıklığın zayıflayarak virüslerin vücuda girebileceği1 ifade ediliyor. Bu nedenle fiziksel aktivite egzersiz uzmanı ya da fizyoterapist eşliğinde kişiye özgü ve kontrollü biçimde yapılmalıdır.

Sauna, havlu, yeşil, spor salonu

4 · Sigara kullanımınızı gözden geçirin

Tüm dünyada önlenebilir hastalık ve ölüm nedenlerinin başında gelen sigaranın bağışıklık sistemini zayıflatan bir etken olduğu kabul ediliyor.

sigara bırakma, sigarayı bırakma, sigara danışma

5 · Düzenli uyuyun

Çalışmalar düzensiz uykunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Günde 5 saatten daha az uyuyan bireylerde obezite, diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları daha yüksek oranda görülüyor.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

6 · Stresinizi yönetmeyi öğrenin

Stres karşısında karmaşık tepkiler geliştiren insan bedeninde solunum ve kalp ritmi artıyor, damar içi oksijen ve kan şekerinin yükselmesiyle kaslar aktive olarak bağışıklık sistemi uyarılıyor. Stres yönetimi konusunda bir uzmandan destek almak önemlidir. Bununla birlikte genel öneriler:

  • İbadet, meditasyon, yoga
  • Spor aktiviteleri
  • Spa, hamam ve masaj uygulamaları
  • Uzman diyetisyen denetiminde bireye özel beslenme programları
  • Koku terapisi ile birlikte günlük kısa uyku seansları, özellikle iş stresinin azalmasını2 destekliyor.

Dünya Sağlık Örgütü öksürük, ateş ve solunum sıkıntısı çekenlerin ya da kendisini iyi hissetmeyenlerin kalabalık ortamlardan kaçınmaları gerektiğini bildiriyor.

Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bu şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurduğunuzda özellikle seyahat geçmişinizi eksiksiz olarak aktarmanız virüsün hem yayılmasını engellemede hem de tanı açısından önemsenmelidir. Sağlıklı günler diliyorum.

1Şenışık, Seher Çağdaş (2015). Egzersiz ve bağışıklık sistemi. Spor Hekimliği Dergisi, Cilt: 50, S. 11-20.
2Deveci, Bilal (2019). İş stresi ve turizm işletmelerinde yapılan araştırmalara ilişkin bir değerlendirme. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, cilt 9, sayı 20.
2.231 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

3 yorum

4 soru ve 4 yanıtla: “Ekinezya” – Momentum · 30 Mart 2020 15:32 tarihinde

[…] ne kadar Koronavirüs özelinde ekinezya çalışması henüz yapılmamış olsa da ekinezya, hekim ve uzman diyetisyen […]

Zayıf kişiler için 4 maddede ağırlık kazanma rehberi! – Momentum · 9 Nisan 2020 17:40 tarihinde

[…] Koronavirüsün yaşamı tehdit ettiği bu dönemde, zayıflık sorunundan dolayı bağışıklık sisteminiz […]

E-kitabımı edinin: Diyetinizde Bitkilere Yer Açın – Uzman Diyetisyen · 2 Aralık 2021 11:49 tarihinde

[…] Yeni Koronavirüs’le birlikte kullanımı artan besin takviyeleri, her ne kadar doğal ve zararsız gibi görünse de doğru kullanılmadığında ciddi yan etkilere hatta ölüme neden oluyor. Bu nedenle bitkilerin kullanımı konusunda bilinçlenmek ve gerektiğinde uzman desteği almak gerekiyor. […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir