Manik bozukluk, depresyon gibi duygudurum bozuklukları kategorisinde yer alıyor. Manisi olan kişiler; çok neşeli, aşırı coşkulu ve aktif hissediyor. Bu nedenle basit şekilde depresyonun tam tersi olduğu ifade edilebilir.

coşku, neşe, keyif, mani, manik, bipolar, erkek, kutlama, kazanmaManisi olan kişiler bu bozukluğu dönemsel olarak yaşıyor. Manik dönemde olanlar sürekli konuşuyor, yerinde duramıyor ve dikkatleri çok çabuk dağılıyor. Manik dönemin ne kadar süreceği ise kişiden kişiye değişebiliyor.

coşku, neşe, keyif, tatil, deniz, şapka, gözlük, mani, manikManik dönemde olan kişilerin kendilerine verdikleri değer aşırı düzeyde artıyor. Her şeyi yapabileceklerine inandıkları için sınırsız hayaller kuruyorlar ve planlar yapıyorlar; ancak onları gerçekleştirmekle ilgili adım atmıyorlar.

heyecan, mani, manik, manik depresif, bipolar, erkek, ayna, hazırManik döneme giren kişiler saldırgan, şiddet uygulayan ve iletişim kurulamayan biri haline gelebiliyor. Bu kişiler enerjilerini çok yoğun kullandıkları için daha sonra tükeniyor ve sakinleşiyor.

coşku, sevinç, abartı, heyecan, atlama, zıplama, adrenalin, manik, mani, deniz, sporManik bozukluk, büyük oranda depresyonla beraber görülüyor. Sırasıyla manik ve depresif dönemin dönüşümlü yaşandığı bu bozukluğa bipolar (iki uçlu) bozukluk deniyor.

ilaç, ilaç kutusu, hafta, günler, psikiyatrik ilaçYapılan ikiz çalışmaları maninin çoğunlukla kalıtımsal olarak aktarıldığını destekliyor. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen manide daha çok farmakolojik tedavi uygulanıyor.

1.118 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir