Vitelotte patatesi (Solanum tuberosum) olarak da isimlendirilen mor patates, koyu mavi-siyah kabuğa ve koyu mor-mavi içeriğe sahip bir patates türüdür.

Vitelotte, mor patates, solanum tuberosum

Mor patatesin geç olgunlaştığı ve modern türlerle kıyaslandığında düşük verimli olduğu biliniyor.

Vitelotte, mor patates, solanum tuberosum

Karakteristik olarak ceviz aromasına ve kestane kokusuna sahip bir besin olan mor patatesin rengi pişme sırasında korunuyor. Bu durum antosiyanin flavonoit grubundaki doğal pigmentlerden kaynaklanıyor.

Vitelotte, mor patates, solanum tuberosum

Genellikle tatlı yapımında ya da renk verici olarak gıdalarda kullanılan mor patatesin beyaz patatesten 3-4 kat daha fazla antioksidan içerdiği bildiriliyor. Bununla birlikte mor patates folik asit, C vitamini, potasyum ve magnezyum içeriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Tariflerinizi hem zenginleştirmek hem de onlara çekici bir görünüm kazandırmak için mor patates ekleyebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.400 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir