İnkâr, egomuzu tehdit eden bir gerçeği görmezden gelmemiz veya yok saymamızdır. İnkâr yoluyla söz konusu gerçeğin vereceği rahatsızlık hissinden uzaklaşmış oluruz.

Bu savunma mekanizmasının örneğini çocuklarda gözlemleyebiliriz. Elma isteyen bir çocuğa: “Elmamız kalmadı, hepsini yedik.” dediğinizde, çocuktan “Hayır, elma kaldı! Hepsini yemedik.” tepkisini alabilirsiniz. Bu basit bir inkâr örneğidir.

kadın, yalnız, mutsuz, dalgın, inkar, yok sayma

İnkâr, yoğun stres içeren yaşantılardan uzak kalmamıza yardımcı olsa da kısa süreli bir rahatlama sağlar.

Ağır bir hastalığa sahip bir kişinin çevresindeki kişilere: “İyiyim, bana hiçbir şey olmayacak.” demesi ona belli bir süre güç verebilir.

kadın, kulak, siyahbeyaz, duymak, işitmek, inkar, görmezden gelmek

Çocuğu vefat eden bir ailenin, “O, bir gün çok uzaklardan gelecek. Bizim onu beklediğimizi biliyor.” diye düşünüp çocuğun odasını olduğu gibi muhafaza etmesi de inkâra örnektir. Buradaki inkâr, ailenin yas sürecini uzatarak psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir.

reddetme, inkar, savunma mekanizması, yoksayma, kutu, kutular, koli, adam, yerde, uzanmak

Gerçeğin uzun süre görmezden gelinmesi kişiyi daha iyi hale getirmeyeceğinden; sizler de inkârı yoğun şekilde kullandığınızı düşünüyorsanız, uzaklaşmaya çalıştığınız gerçekle yüzleşmek adına psikolog desteği alabilirsiniz.

1.029 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

1 yorum

Savunma mekanizmaları: Yansıtma – Momentum Sağlık · 11 Ocak 2021 11:01 tarihinde

[…] savunma mekanizmasını genellikle bastırma ve inkâr mümkün olmadığında […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »