Serbest çağrışım psikanalizde ve psikodinamik psikoterapi türlerinde kullanılan, aklınıza gelen düşünceleri sansürlemeden veya seçim yapmadan söze döktüğünüz bir süreç olarak tanımlanıyor.

erkek, düşünce, yorgun, öz şefkat, iç görü, odak, uyku, güç

Düşünceleriniz ne kadar utanç verici, mantıksız ve alakasız olursa olsun serbest çağrışım ile bunları ifade etmeniz sağlanıyor. Böylece bastırılmış düşünceleriniz, duygularınız, travmatik deneyimleriniz ve rahatsız edici dürtüleriniz gibi bilinçdışı malzemeler bilinç alanınıza çıkıyor.

düşünce, otomatik düşünce, biliş, zihin, kafa karışıklığı, bulanık zihin, depresyon, kadın

Analitik şekilde düşünmeniz beklenmeyen serbest çağrışım tekniği hem sözel hem de yazılı olarak uygulanabiliyor.

psikoloji, psikolog, yazmak, yazı, araştırma, not, defter

Serbest çağrışımda kontrol etmeden gün yüzüne çıkardığınız bilinçdışı malzemenin yorumlanması amaçlanıyor. Bu yöntem uygulandığında duygusal boşalım yaşadığınız da varsayılıyor.

öfke duygusunu yenmek

Serbest çağrışım tekniğinin gerçekten işe yarayıp yaramadığı ile ilgili birçok farklı düşünce bulunuyor. Sağlıklı günler dilerim.

516 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir