Daha önceki yazılarımızda sigara kullanımının bağımlılık mı yoksa alışkanlık mı olduğundan ve sigara bırakma yöntemlerinden bahsetmiştik. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise sigarayı bırakma sürecine nasıl hazırlanabileceğinizden bahsedelim.


Sigarayı bırakırken yapılacak davranış değişikliklerinden veya çevre düzenlemelerinden önce bırakma sürecine girme konusunda ne kadar kararlı ve istekli olduğunuzu bilmelisiniz. Ne kadar motive ve kararlı olduğunuzu görebilmek adına sigara ile olan ilişkinizi incelemelisiniz.

Başlayalım:

  • Sigara kaç senedir hayatınızda?
  • Günde kaç adet sigara kullanıyorsunuz?
  • Genellikle nerede ve kimlerle daha çok kullanmaktasınız?
  • Günün hangi saatlerinde sigara içmek için daha önemli?

Bu soruları kendinize sorarak sigaranın hayatınızın neresinde yer aldığına dair bir gözlem yapabilirsiniz.

Neden sigarayı bırakmak istiyorsunuz? Bunca yıl kullandığınız sigarayı hayatınızdan çıkarmak için nedenlerinizi maddeler halinde sıralamanız oldukça önemlidir. Bu nedenleri spesifikleştirmeli ve daha ayrıntılı şekilde yazmalısınız. “Hasta olmak istemiyorum.” yerine “Bazı yakınlarımın da mücadele ettiği göğüs kanserine yakalanmak beni kaygılandırıyor. Kanser olmak istemiyorum.” diye yazabilirsiniz. Sigara bırakma nedenleriniz bütçeniz, sağlığınız ve diğer insanlarla iletişiminiz ile ilgili olabilir.

Sigarayı bırakma nedenlerinizi net ve gerçekçi şekilde yazdıktan sonra şunu düşünün:

  • Sigarayı bırakmak hayatımı olumsuz yönde nasıl etkiler?
  • Sigarayı bırakmamın dezavantajları nelerdir?

Bu sorulara da net ve daha gerçekçi cevaplar vermelisiniz. Örneğin; “Arkadaşlarımın çoğu sigara kullanıyor. Sosyal çevremden uzaklaşınca daha yalnız hissedebilirim.” gibi.

Sıraladığınız dezavantajlı durumlar aynı zamanda sigarayı bırakmanızı engelleyen süreçler olabilir. Bunun üzerine düşündükten sonra sigara bırakmanın avantajlarını sıralayın: Sigarayı hayatınızdan çıkardıktan sonra ne gibi olumlu değişiklikler sizi bekliyor?

Sorulara tek başınıza cevap vermeniz kendinizi gözlemlemenizi kolaylaştıracaktır. Bir kâğıda veya deftere maddeler halinde not aldığınız yanıtlarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz. Sigarayı bırakmanın size getireceği avantajları ve dezavantajları bir teraziye koyar gibi karşılaştırın. Hangi maddeler daha ağır basıyor? Son olarak bu maddelerin size ne kadar uyduğunu ve gerçekçi olduğunu değerlendirmek adına bir yakınınızdan destek alabilirsiniz.

Tüm bunları denediğinizde sigara bırakmaya ne kadar kararlı ve yakın olduğunuzu göreceksiniz. Motivasyonunuzun düştüğünü hissettiğiniz zamanlarda aldığınız notları gözden geçirmek size fayda sağlayacaktır.

2.214 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

4 yorum

meral çay · 6 Kasım 2019 15:03 tarihinde

hocam eşim sigara bırakmıyor ne yapmam lazım beni yiyip bitiriyor

Psikolog Cenk Umur · 7 Kasım 2019 10:08 tarihinde

Merhaba Meral Hanım, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz bir kişinin sağlığını tehlikeye attığını görmek üzücü olabiliyor. Bunun için bir şeyler yapmak istemeniz çok güzel. Ancak eşiniz bir yetişkin olduğundan sigara bırakma sürecine girmeye kendisinin karar vermesi gerekmektedir. Kendisinin böyle bir niyeti yoksa sizin bu konudaki talepleriniz ve söylemleriniz iletişiminizde gerginlikler ortaya çıkarabilir. Sigara bırakmaya karar vermek ve bırakmak çok kolay bir süreç olmayabiliyor. Sizin eşinize destek olmanız oldukça önemli. Onun sağlığı hakkındaki endişelerinizi sakin bir şekilde dile getirip, sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu hatırlatıp, bırakma yöntemleri hakkında bilgi edinebileceğinden bahsedebilirsiniz. Bırakma sürecine girdiğinde veya sağlığıyla ilgili attığı her adımda yanında olduğunuzu hissettirin.

emel gezer · 19 Kasım 2019 17:05 tarihinde

Sigara 8 senedir hayatımda
Günde 2 kapektt sigara kullanıyorum
Genellikle evde
Gece geç saatlerde

Sigarayı bırakmak istiyorum ama nasıl? – Momentum · 30 Nisan 2020 20:17 tarihinde

[…] Sigarayı bırakma sürecini nasıl yöneteceğinize dair plan yapmanız, sigarayı bırakmaya karar vermeniz kadar önemlidir. Sigarayı bırakmaya ne kadar kararlı ve hazır olduğunuzu gözlemlemeniz için yazmış olduğum yazımı buradan okuyabilirsiniz. […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir