Daha önceki yazılarımızda sigara kullanımının bağımlılık mı yoksa alışkanlık mı olduğundan ve sigara bırakma yöntemlerinden bahsetmiştik. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise sigarayı bırakma sürecine nasıl hazırlanabileceğinizden bahsedelim.


Sigarayı bırakırken yapılacak davranış değişikliklerinden veya çevre düzenlemelerinden önce bırakma sürecine girme konusunda ne kadar kararlı ve istekli olduğunuzu bilmelisiniz. Ne kadar motive ve kararlı olduğunuzu görebilmek adına sigara ile olan ilişkinizi incelemelisiniz.

Başlayalım:

  • Sigara kaç senedir hayatınızda?
  • Günde kaç adet sigara kullanıyorsunuz?
  • Genellikle nerede ve kimlerle daha çok kullanmaktasınız?
  • Günün hangi saatlerinde sigara içmek için daha önemli?

Bu soruları kendinize sorarak sigaranın hayatınızın neresinde yer aldığına dair bir gözlem yapabilirsiniz.

Neden sigarayı bırakmak istiyorsunuz? Bunca yıl kullandığınız sigarayı hayatınızdan çıkarmak için nedenlerinizi maddeler halinde sıralamanız oldukça önemlidir. Bu nedenleri spesifikleştirmeli ve daha ayrıntılı şekilde yazmalısınız. “Hasta olmak istemiyorum.” yerine “Bazı yakınlarımın da mücadele ettiği göğüs kanserine yakalanmak beni kaygılandırıyor. Kanser olmak istemiyorum.” diye yazabilirsiniz. Sigara bırakma nedenleriniz bütçeniz, sağlığınız ve diğer insanlarla iletişiminiz ile ilgili olabilir.

Sigarayı bırakma nedenlerinizi net ve gerçekçi şekilde yazdıktan sonra şunu düşünün:

  • Sigarayı bırakmak hayatımı olumsuz yönde nasıl etkiler?
  • Sigarayı bırakmamın dezavantajları nelerdir?

Bu sorulara da net ve daha gerçekçi cevaplar vermelisiniz. Örneğin; “Arkadaşlarımın çoğu sigara kullanıyor. Sosyal çevremden uzaklaşınca daha yalnız hissedebilirim.” gibi.

Sıraladığınız dezavantajlı durumlar aynı zamanda sigarayı bırakmanızı engelleyen süreçler olabilir. Bunun üzerine düşündükten sonra sigara bırakmanın avantajlarını sıralayın: Sigarayı hayatınızdan çıkardıktan sonra ne gibi olumlu değişiklikler sizi bekliyor?

Sorulara tek başınıza cevap vermeniz kendinizi gözlemlemenizi kolaylaştıracaktır. Bir kâğıda veya deftere maddeler halinde not aldığınız yanıtlarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz. Sigarayı bırakmanın size getireceği avantajları ve dezavantajları bir teraziye koyar gibi karşılaştırın. Hangi maddeler daha ağır basıyor? Son olarak bu maddelerin size ne kadar uyduğunu ve gerçekçi olduğunu değerlendirmek adına bir yakınınızdan destek alabilirsiniz.

Tüm bunları denediğinizde sigara bırakmaya ne kadar kararlı ve yakın olduğunuzu göreceksiniz. Motivasyonunuzun düştüğünü hissettiğiniz zamanlarda aldığınız notları gözden geçirmek size fayda sağlayacaktır.

1.702 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
meral çay

hocam eşim sigara bırakmıyor ne yapmam lazım beni yiyip bitiriyor

emel gezer

Sigara 8 senedir hayatımda
Günde 2 kapektt sigara kullanıyorum
Genellikle evde
Gece geç saatlerde

[…] Sigarayı bırakma sürecini nasıl yöneteceğinize dair plan yapmanız, sigarayı bırakmaya karar vermeniz kadar önemlidir. Sigarayı bırakmaya ne kadar kararlı ve hazır olduğunuzu gözlemlemeniz için yazmış olduğum yazımı buradan okuyabilirsiniz. […]

4
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x