Bitkilerle beslenen hayvanlara otobur, otçul veya geviş getiren hayvan deniyor. Otoburlar sadece meyve ve yaprak gibi bitkisel kaynaklı besinler tüketiyor. Evcil ya da yabani olabilen otoburlara manda, deve, inek, koyun ve keçi örnek gösterilebiliyor.

koyun, kasaplık canlı hayvan

Otoburların tükettikleri otlar, sindirilmesi zor bir besin ögesi olan selüloz içeriyor. Bu nedenle otobur memelilerin mideleri dört odadan oluşuyor. Her odada özelleşmiş sindirim enzimleri bulunuyor.

otobur memeli midesi, mide odaları

Otobur midelerinde bulunan dört oda işkembe (rumen), börkenek (reticulum), kırkbayır (omasum) ve şirden (abomasum) şeklinde sıralanıyor.

şirden mayası, shirdan maya, şırdan, peynir mayası, fermente peynir, koagülasyon

Şirden kullanılarak yapılan maya hakkında bilgiye burada yer alan şirden mayası isimli içeriğimden ulaşabilirsiniz.

375 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir