Yaşamın devamlılığı için suyun elzem bir besin ögesi olduğu biliniyor. Ter, idrar ve solunum yoluyla kaybedilen suyun her gün yerine konması gerekiyor.

bisiklet, kadın, sporcu, su içme, dinlenme, mola

Yeterli miktarda su tüketilmemesi yorgunluğa, kas kramplarına ve baş ağrısına neden oluyor. Öte yandan aşırı miktarda su tüketimi su zehirlenmesi adı verilen sağlık sorununa yol açıyor.

su, matara, içme suyu, spor, susama, içecek

Aşırı su tüketimi sonucunda beyin fonksiyonlarının bozulması su zehirlenmesine sebep oluyor. Kanda su miktarı artıyor, artan su miktarı başta sodyum olmak üzere elektrolitlerin kandaki yoğunluğunun azalmasına neden oluyor. Kan sodyum düzeyi 135 mm/L’nin altına düştüğünde hiponatremi gelişiyor. Bu değer 130 mm/L’nin altında olduğunda ise tansiyon dengesizliği, halsizlik, baş ağrısı ve bulantı görülüyor.

erkek sporcu, fitness, göğüs, kas ağırlığı

Aşırı miktarda tüketilen su hem kafa içi basıncının artmasına hem de böbreklerin fizyolojik açıdan süzebileceği kapasitenin aşılmasına yol açıyor.

Su, içme suyu, soğuk su, meyveli su, yeşil elmalı su, maden suyu, soda

Kısa süre içinde 3-4 litre su tüketimi ölüme yol açabiliyor. Su zehirlenmesi özellikle dayanıklılık sporlarıyla uğraşan bireylerde, mahkumlarda, askerlerde ve psikiyatri hastalarında görülebiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Vücudunuzu dinleyin ve susadığınız zaman su için. Günlük olarak tüketmeniz gereken su miktarını öğrenmek için bir diyetisyene başvurun. Sağlıklı günler diliyorum.

789 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir