Kültürü yapılan en eski meyvelerden biri olan üzümün; çekirdeksiz, öküzgözü, iri kara, ada karası, horoz karası, kalecik karası, ak üzüm, gül üzümü, boğazkere, Bornova misketi, kozak, merlot, narince ve yediveren başta olmak üzere 15.000’e yakın çeşidi bulunuyor.

siyah üzüm

Üzüm kabuğunda bulunan resveratrol; antioksidan ve antikanser özellik gösteriyor.

meyve, üzüm, mor yeşil üzüm

İçerdiği proantosiyanidin nedeniyle üzüm çekirdeği, C vitamininden 40 kata kadar daha güçlü antioksidan kapasiteye sahiptir. Ayrıca üzüm çekirdeği, anti-aging etkinlik gösterebilir.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ağırlık kaybetmek istiyorsanız ara öğünlerinize 1 su bardağı kadar çekirdekli üzüm eklemenizi ve üzümün çekirdeklerini iyice çiğnenerek tüketmenizi öneriyorum. Sağlıklı günler.

1.102 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir