Kültürü yapılan en eski meyvelerden biri olan üzümün çekirdeksiz, öküzgözü, iri kara, ada karası, horoz karası, kalecik karası, ak üzüm, gül üzümü, boğazkere, Bornova misketi, kozak, merlot, narince ve yediveren başta olmak üzere 15.000’e yakın çeşidi bulunuyor.

siyah üzüm

Üzüm kabuğunda bulunan resveratrol, antioksidan ve antikanser özellik gösteriyor.

meyve, üzüm, mor yeşil üzüm

İçerdiği proantosiyanidin nedeniyle üzüm çekirdeği, C vitamininden 40 kata kadar daha güçlü antioksidan kapasiteye sahip olduğu bildiriliyor. Ayrıca üzüm çekirdeği anti-aging etkinlik gösterebiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ağırlık kaybetmek istiyorsanız ara öğünlerinize 1 su bardağı kadar çekirdekli üzüm eklemenizi ve üzümün çekirdeklerini iyice çiğnenerek tüketmenizi öneriyorum. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

1.907 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x