Tedavi etme, iyileştirme ve sağaltım anlamlarına gelen kür; tedavi etkeninin seri halde, düzenli aralıklarla ve belirli dozlarda tekrarlanarak uygulanmasını ifade ediyor.

Diyetisyen, besin analizi, diyet gözlemi, beslenme doktoru

Kürler kanser hastalıkları ve obezite başta olmak üzere pek çok hastalığı tedavi etme amacıyla medyada geniş yer buluyor. Ağırlık kaybına yönelik kürlerin, metabolik hızı artırdığı ya da yağ yakımını desteklediği iddia edilse de henüz bu yönde bilimsel kanıt bulunmuyor.

renkli içecek, yaz içecekleri, zayıflama kürleri, pembe su, pipet

Obezite tedavisinde etkili olduğu iddia edilen kürlerin çoğunlukla belli bir ya da birkaç besini öne çıkartarak bu besinlere yağ yakıcı, metabolizma hızlandırıcı ve iştah kesici gibi anlamlar atfettiği görülüyor.

  • Zayıflatan lahana kürü
  • Yağ yakan soğan suyu kürü
  • Metabolizma hızlandıran yoğurt kürü
  • Bel incelten sarımsak kürü
  • Basen eriten ceviz suyu kürü

Hiçbir besin tek başına bölgesel zayıflama sağlamaz, yağ yakmaz ve metabolizma hızlandırmaz!

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

Modern tıpta obezitenin tedavisi; sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteden oluşuyor, özel durumlarda ilaç tedavisi ya da bariatrik cerrahi seçenekleri değerlendiriliyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Siz siz olun, ağırlık kaybına veya obeziteye yönelik girişimlere başlamadan önce hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.064 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »