Görme, büyüme, bağışıklık sistemi ve embriyonik gelişim (anne karnında döllenme ile başlayıp doğuma kadar olan süreç) A vitamininin işlevleri arasında yer alıyor.

gebe, hamile, fetüs, bebek, anne karnı

A vitamini eksikliği çocuklarda enfeksiyonlara karşı direncin azalmasına, grip, nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor.

hastalanan çocuk, kız çocuğu, soğuk algınlığı, ateş, üşütme

1-3 yaş aralığındaki çocuklarda bağışıklık sisteminde zayıflamaya daha sık rastlanıyorken A vitamini eksikliği bu durumu tetikliyor. Bunlarla beraber niktalopi (gece körlüğü) ve kızamık riski de artabiliyor.

gözlük, bebek, uyku, bebek uykusu, uyuma, papyon

A vitamini en çok şu besinlerde bulunuyor:

yumurta, kırık yumurta, yumurta sarısı, siyah, sarı yumurta

A vitamininin potansiyel yararlarından faydalanmak için bu besinlerin tüketim sıklığını gözden geçirin. A vitamini içeren besin takviyelerini rastgele kullanmayın. Konuya ilişkin geniş bilgi için pediatri diyetisyeninizle görüşün.

1.061 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir