Atletik adipoz (adipositas athletica), elit sporcuların normal (Yunan Olimpiyat ideallerine uygun) bedenler yerine daha yüksek yağ kütlesine sahip olmaları şeklinde1 tanımlanıyor. Vücut yağının yüksek olması enerji depolarının artmasını sağlıyor.

olimpiyat tarihi, antik yunan, olimpik sporcu

Antik Yunanistan’da bir olimpiyat şampiyonu2

Uzun mesafe yüzücüler ve kıtalararası kayakçılar kas güçlerini artırmak, performanslarını yükseltmek ve bedenlerini hipotermiden korunmak amacıyla kasıtlı olarak yağ kütlelerini artırıyor. Bu duruma birincil atletik adipoz ismi veriliyor.

sumo güreşi, uzakdoğu

Dövüş sporcuları ve sumo güreşçileri ise daha iri bir bedene sahip olarak branşlarında avantaj elde etmek amacıyla kasıtsız olarak yağ dokularını artırıyor. Bu durum ise ikincil atletik adipoz olarak tanımlanıyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Atletik adipoz ve spor beslenmesi hakkında geniş bilgi için spor diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21545536/
2nationalgeographic.com/history/history-magazine/article/ancient-greece-olympic-champions-superstar-athletes
1.608 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir