Atletik adipoz (adipositas athletica), elit sporcuların normal (Yunan Olimpiyat ideallerine uygun) bedenler yerine daha yüksek yağ kütlesine sahip olmaları şeklinde1 tanımlanıyor. Vücut yağının yüksek olması enerji depolarının artmasını sağlıyor.

olimpiyat tarihi, antik yunan, olimpik sporcu

Antik Yunanistan’da bir olimpiyat şampiyonu2

Uzun mesafe yüzücüler ve kıtalararası kayakçılar kas güçlerini artırmak, performanslarını yükseltmek ve bedenlerini hipotermiden korunmak amacıyla kasıtlı olarak yağ kütlelerini artırıyor. Bu duruma birincil atletik adipoz ismi veriliyor.

sumo güreşi, uzakdoğu

Dövüş sporcuları ve sumo güreşçileri ise daha iri bir bedene sahip olarak branşlarında avantaj elde etmek amacıyla kasıtsız olarak yağ dokularını artırıyor. Bu durum ise ikincil atletik adipoz olarak tanımlanıyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Atletik adipoz ve spor beslenmesi hakkında geniş bilgi için spor diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21545536/
2nationalgeographic.com/history/history-magazine/article/ancient-greece-olympic-champions-superstar-athletes
900 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x