Çikolata, Latince Theobroma cacao (tanrıların besini) anlamına gelen kakao çekirdeğinin işlenmesi ile elde ediliyor.

damla çikolata, çikolata damlaları

1 • Çikolata antioksidan kaynağıdır

Çikolata LDL kolesterolün damarlara verdiği tahribatı önleyen ve antioksidan grubu olan flavonoitler bakımından zengin bir besindir. Yeterli miktarda flavonoit içermemesi nedeniyle beyaz çikolatanın antioksidan etkinliği bulunmuyor.

kakao çekirdeği

2 • Çikolata içerdiği kakao miktarı ile paralel olarak kalp sağlığını koruyor

Çikolatanın kakao oranı arttıkça kalp sağlığı üzerindeki koruyucu etkisi de koşut şekilde artıyor. Trombosit agregasyonu (kanamanın durdurulması ve pıhtılaşmanın sağlanması) ve hipertansiyon üzerinde çikolatanın yararlı etkileri bulunuyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

3 • Çikolata diyet lifi, potasyum ve fosfor bakımından zengindir

100 gram bitter çikolata 43 gram karbonhidrat, 33 gram yağ, 7 gram bitkisel protein, 12 gram diyet lifi, 700 mg potasyum ve 240 mg fosfor içeriyor. Aynı zamanda 500 Kcal enerji veriyor.

Diyetisyen, Diyet uzmanı, Beslenme uzmanı, Beslenme Diyet Uzmanı, Doktor, Hekim, Beyaz önlük

4 • Çikolata uzman diyetisyen denetimindeki beslenme programlarında yer alıyor

İlaç ve zehir arasındaki farkın doz olduğu unutmayın. Uzman diyetisyen denetimindeki beslenme programlarına ara öğün seçeneği olarak bitter çikolata eklenebiliyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Diyetinize illa ki tatlı ekleyecekseniz donut, pişi (hamur kızartması) veya diğer hamur işleri yerine bitter çikolata tüketmenizi öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

3.222 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »