Bilgisayar ve internet ne kadar zamandır hayatınızda? Muhtemelen okul yıllarınızda kullanmaya başladınız. Ancak günümüzde şöyle bir gerçek var ki, çocuklarınız internet ve bilgisayarın olduğu bir dünyaya doğuyor. Bu dünya, onlar için yabancı değil ve çok küçük yaşlardan itibaren teknolojik cihazlarla iç içeler.

İnternet, bilgisayar, teknoloji bağımlılığı, çocuk

Onları, teknolojinin her alana işlediği bu dünyadan yalıtmak mümkün olmasa da internet ve teknoloji kullanımını çocuklarınızın gelişim dönemlerine uygun şekilde planlayıp onları bazı risklerden koruyarak gelişimlerini destekleyebilirsiniz.

tablet, bebeklerin internet kullanması, çocuklarda bilgisayar bağımlılığı, küçük yaşta teknoloji

Yaşlara göre teknoloji kullanımı

Çocuğunuzun 0-2 yaş arasında bilgisayar ve televizyon ekranına maruz kalması bilişsel ve sosyal gelişimi açısından uygun değildir. Aynı zamanda bu cihazlardaki ses ve görüntülerin çocuğunuz tarafından sağlıklı olarak algılanması ve işlenmesi de pek mümkün değildir.

teknoloji bağımlısı aile, annenin telefon kullanan çocuklara yaklaşımı, bebek, internet, tablet

İnterneti kullanmak için erken olsa da çocuğunuz 2-4 yaşlarında sizinle beraber uygun içeriklere bakabilir. Yine sizin eşliğinizde belirli uygulamalarda kısa bir süre için oyun oynayabilir, resim çizebilir ve yaşına uygun çizgi filmleri izleyebilir.

selfie çeken çocuklar, internet, teknoloji, Çinli çocuk

5-8 yaş arasında çocuğunuzun ince motor becerileri gelişmiş olduğundan klavye ve fare gibi bilgisayar donanımlarını kullanabilir. Bu yaşlarda çocuklarınız gelişim dönemi özellikleri sebebiyle her şeyi tek başına yapmak isterler. Bu durum bilgisayar ve internet kullanımı için de ortaya çıkabilir. Bilgisayarı onun kullanmasına izin vererek sizin denetiminizde yaşına uygun sayfaları ziyaret etmesini ve oyunları oynamasını sağlayabilirsiniz.

masadaki telefonlar, cep telefonu, mobil cihaz, sosyal ortamda iphone, cebimdeki yabancı

9-11 yaşlarında çocuğunuz interneti genellikle arkadaşlarıyla beraber oyun oynamak, onlarla iletişimde olmak ve okul ödevlerini yapmak için kullanır. Bu dönemde çocuğunuz için önerilen teknoloji kullanım süresi yaklaşık olarak 2 saattir. Ancak ergenliğin de başladığı bu yaşlarda ve sonrasında çocuğunuzu denetlemekte ve internet kullanımı ile ilgili kısıtlamalar getirmekte zorlanabilirsiniz.

aile, anne baba ve çocuk, ebeveyn, ailece yürüyüş

Yapmanız gereken internetin kullanılacağı gün ve süreye çocuğunuzla birlikte karar vererek ona bu konuda model olmaktır. Bununla birlikte çocuğunuza bilgisayar ve internet dışında alternatif etkinlikler ve paylaşım alanları sağlamanız teknolojiye ayırdığı zamanı denetlemenize yardımcı olacaktır.

2.190 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir