Kemik-diş sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli görevleri bulunan D vitamini, bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında istenmeyen etkiler oluşabiliyor.

ilaç, bitki, beyaz, besin takviyesi, suplement

Kolestramin

Kanda yüksek oranda bulunan kolesterol düzeyini düşürmek amacıyla kullanılan kolestramin, aterosklerotik koroner kalp yetmezliği (damar sertliği nedeni ile kalp damarlarının daralması) ve miyokart enfarktüsü (kalp krizi) sıklığını azaltmada kullanılan statin grubu bir ilaç olduğu biliniyor. Kolestraminlerin D vitamini ile birlikte kullanılması sakıncalı bulunuyor.

İlaç, hap, zayıflama hapları, kapsül, akılcı ilaç kullanımı

Orlistat

Obezitenin farmakolojik tedavisinde kullanılan orlistat, pankreatik lipaz inhibitörüdür. Orlistat, trigliseritlerin sindirimini önleyerek diyet yağının emilimini azaltıyor. Xenical, Exenical, Alli ve Thincal gibi obezitenin farmakolojik tedavisinde kullanılan ilaçların şiddetli karaciğer yetmezliği, akut pankreas yetmezliği ve akut böbrek yetmezliği ile ilişkilendirilmeleri obezitenin tedavisinde farmakolojik müdahaleye ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini düşündürüyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

D vitamini kullanan hastaların hekim denetimi dışında ilaç kullanmaları sakıncalıdır. Konuya ilişkin detaylı bilgi için hekiminizle, eczacınızla uzman diyetisyeninizle görüşün.

1.788 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

D vitamini desteği alması gereken 7 kişi! – Momentum · 18 Mart 2020 16:37 tarihinde

[…] önceki yazılarımda D vitamininin görevlerini, besin kaynaklarını ve ilaç etkileşimlerini anlatmıştım. Şimdi de D vitamini desteği alması gereken 7 grubu birlikte […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir