Tropikal bölgelerde görülen ve ipliksi solucanların neden olduğu bir sağlık sorunu (elefantiyazis)¹ olan fil hastalığı, halk arasında lenf ödemine (lenfedema, lymphedema) ithafen kullanılıyor.

fil hastalığı, elefantiyazis

Elefantiyazis, upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/Elephantiasis.jpg

Lenfödem kollarda, bacaklarda ya da gövdede şişkinliklerle kendini gösteriyor. Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan lenfatik sistemin bozulması sonucunda oluşuyor ve yavaş yavaş ilerliyor.

dijital tartı, baskül, kilo verme, zayıflama, obezite

Özellikle meme kanseri tedavisi sonrasında görülebilen lenfödem oluşumunda obezitenin önemsenmesi gereken bir risk faktörü olduğu biliniyor.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Lenfödem durumunda net bir tedavi yöntemi bulunmuyorsa da manuel terapi, masaj uygulaması, bandaj, egzersiz, bası giysisi ve kompleks boşaltıcı tedavi uygulanıyor.

acuka, muhammara, salça, sos

Tuz tüketiminin azaltılması, beyaz ekmek yerine tam tahıl unundan yapılan ekmeklerin kullanılması, su tüketiminin gözden geçirilmesi ve koyu çay, kahve, alkol gibi dehidrasyona neden olan içeceklerin tüketilmemesi lenfödem durumunda uygulanması gereken beslenme tedavisinin temelini oluşturuyor. Bununla birlikte haftada 150 dakika orta tempolu yürüyüşün lenfödem gelişimini yavaşlatabileceği düşünülüyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle, fizyoterapistinizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹tr.wikipedia.org/wiki/fil_hastalığı
1.821 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir