Lenfödem (fil hastalığı) proteinden zengin lenf sıvısının dokularda birikmesi sonucunda ağrı ve şişkinlik ile karakterize hastalığı ifade ediyor.

ödem, edema, bacak, leg

Ödem

Lenfödem türleri nelerdir?

Lenfödemin iki çeşidi bulunuyor:

  • Birincil lenfödem: Bu tip lenfödemler genelde lenf damarlarındaki yapısal bozukluklarla kalıtsal olarak meydana geliyor. Özellikle meige (tek bacağı etkileyen lenfödem biçimi) veya milroy hastalığı (her iki ayak sırtından başlayıp alt ekstremiteye doğru ilerleyen lenfödem biçimi) şeklinde seyrediyor.
  • İkincil lenfödem: Sekonder (başka bir hastalığa bağlı) olarak gelişen lenfödem olarak tanımlanıyor.

İkincil lenfödem görülme sıklığının daha yüksek olduğundansöz ediliyor. İkincil lenfödem şu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor:

Özellikle protein kaybının görüldüğü veya protein emiliminin bozulduğu durumlarda lenfödeme rastlanıyor. Bunun yanı sıra kanser tedavisinde yan etki olarak çok sık karşılaşılıyor.

kanser, kanser tedavisi, farkındalık

Lenfödemin belirtileri nelerdir?

Lenfödem genellikle kol ve bacaklarda ağrı ve şişkinlik şeklinde kendini gösteriyor.

Diz ağrısı, yorulmak, spor ayakkabı, dinlenmek, diz bükmek

Lenfödem için hangi tedaviler uygulanıyor?

Lenfödemin radikal tedavisi bulunmuyor ancak yukarıda verilenler lenfödemi hafifletmek için kullanıyor.

Egzersiz, spor, egzersiz bisikleti, antrenör, fizyoterapist, spor yapan kadın, spor yapan adamLenfödem durumunda ağırlık yönetimine dikkat etmenizi, yüksek tuz içeren besinlerden kaçınmanızı, gün içinde yeterli sıvı tüketmenizi ve diyetisyene başvurmanızı öneriyorum.

Lenfödemden şüpheleniyorsanız hekiminize başvurun. Sağlıklı günler diliyorum.

1webmd.com/a-to-z-guides/what-is-lymphedema
1.996 kez okundu

Diyetisyen Merve Hilal Güngör

Diyetisyen Merve Hilal Güngör, 2021 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında çeşitli seminerlere katılan ve iki farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayan Merve Hilal Güngör, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir