Eşyaların değerlerine ve yararlarına bakılmaksızın biriktirilmesine istifleme bozukluğu (dizpozofobi) adı veriliyor. İstifleme bozukluğuna sahip kişiler eşyaları biriktirme konusunda aşırı istek duyarken onlardan vazgeçme konusunda ise yoğun sıkıntı hissediyor.

2, dizpo<zofobi, biriktirme, istifleme, istifçilik, istifleme bozukluğu, dağınıklık, kirli, özbakım, dolu, temizlikBiriktirilen nesnelerin çeşitli ve düzensiz olması istiflemeyi koleksiyonculuktan ayırıyor. Koleksiyoncular belirli bir alana yönelik nesneleri düzenli şekilde toplarken istifçiler; broşürleri, promosyon ürünlerini, ambalajları, plastik şişeleri veya kutuları dağınık şekilde biriktiriyor.

Çok sayıda nesnenin biriktirilmesi; ev, iş yeri ve bahçe gibi kişisel alanların dolmasına neden olduğundan bu alanların normal şekilde kullanılmasına engel oluyor. İstifleme yapan kişilerin yaşam alanlarının tamamının dolmasını ise aile üyelerinin veya belediye gibi kurumların müdahalesi engelliyor.

kadin-uzgun-depresyon-mutsuz-hastalik-rahatsizlik-umutsuz-sikinti-psikolojik-bozukluk-ego-savunma-mekanizlariİstifleme yapan kişilerin sosyal etkileşimleri çok az olduğundan aile, iş ve okul gibi sosyal alanlardaki işlevsellikleri önemli ölçüde azalıyor.

2, dizpo<zofobi, biriktirme, istifleme, istifçilik, istifleme bozukluğu, dağınıklık, kirli, özbakım, dolu, temizlikİstifleme bozukluğu tek bir nedenle açıklanamıyor. Biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkabileceği düşünülüyor. Ayrıca yoğun stres ve travmatik yaşam olayları istifleme bozukluğunu tetikleyebiliyor.

2, dizpo<zofobi, biriktirme, istifleme, istifçilik, istifleme bozukluğu, dağınıklık, kirli, özbakım, dolu, temizlikÖz bakımları ve sosyal ilişkileri önemli ölçüde yetersiz hale gelen istifçiler psikolojik destek almayı çoğunlukla kabul etmiyor.  Yakınlarının desteği ve zorlamasıyla tedaviye başvuran kişilere bilişsel davranışçı terapi ve ilaç tedavisi ile müdahale ediliyor.

Görsellerin kaynakları:
¹commons.wikimedia.org/wiki/File:Compulsive_hoarding_Apartment.jpg
²commons.wikimedia.org/wiki/File:Hoarding_living_room.jpg
³freep.com/story/news/local/michigan/detroit/2019/08/01/hoarder-disorder-house-detroit/1884771001/
1.603 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir