Keten tohumu, yetiştirilen en eski yağlı tohumlardan biridir. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat, milattan önce 500 yıllarında keten tohumunun müshil etkisinden söz etmiştir.

hipokrat, tıbbın babası

Hipokrat (MÖ 460-370)

1 • Keten tohumunun besin ögesi içeriği

Keten tohumu; yağ, diyet lifi ve bitkisel protein içeriyor. Yapısında bulunan ALA (α-linolenik asit) nedeniyle keten tohumu, en zengin bitkisel omega 3 kaynaklarının başında geliyor.

keten tohumu, flax seed

2 • Keten tohumu kalp-damar sağlığını koruyor

Keten tohumu, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Ancak yaygın görüşün aksine HDL (iyi huylu) kolesterolü yükseltmiyor ve trigliserit değerini düşürmüyor.

3 • Keten tohumu antioksidan etkinlik gösteriyor

Kan şekerini hafif düzeyde düşürücü¹ ve anti-inflamuar (iltihap giderici) özellik gösteren keten tohumu ayrıca antioksidan etkinlik gösteriyor.

keten tohumu, flax seed

4 • Keten tohumu kabızlığa karşı kullanılabilir

Bağırsak hareketlerini %30 oranında artırdığı² bildirilen keten tohumu, bu işlevini içerdiği diyet liflerinden alıyor.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

5 • Gebelik döneminde keten tohumu kullanılmamalı

Keten tohumu, gebelik ve emziklilik dönemlerinde kullanılmamalıdır. Keten tohumunun güvenli alım miktarını saptamaya yönelik bilimsel çalışmalar artırılmalıdır.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Keten tohumunun yukarıda söz ettiğim etkilerinden yararlanmak adına mutlaka öğütülmüş ya da dövülmüş olarak tüketin. Geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
²Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, s. 126-127, Hayy Kitap • ²National Center for Complementary and Integrative Health (2016). Flaxseed and Flaxseed Oil. nccih.nih.gov/health/flaxseed-and-flaxseed-oil, 01.07.2020 • Görsel 1: tr.wikipedia.org/wiki/Hipokrat, 01.07.2020
1.241 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

1 yorum

5 soruda: “Omega 3 yağ asitleri” – Momentum · 3 Aralık 2020 12:05 tarihinde

[…] Keten tohumu, ceviz, kanola yağı, soya fasulyesi, chia […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir