Küşleme kebabı, kasaplık kuzu etinin küşleme isimli bölümünden yapılıyor. Bu bölüm kuzu bonfile olarak da isimlendiriliyor.

kasaplık kuzu eti haritası

Kasaplık kuzu etinin bölümleri

Yaklaşık iki parmak kalınlığında, 17-18 cm uzunluğunda ve 150-200 gram ağırlığında olan küşleme her bir kuzuda sadece iki adet bulunuyor.

küşleme kebabı, gaziantep kebap

Kuzu sırtının ortasından, bel kemiğinin iki tarafından çıkarılan küşleme, yağ ve sinir içermemesi nedeniyle tüketiciler tarafından son derece yumuşak ve lezzetli bulunuyor.

Gaziantep’e özgü küşleme kebabında et, zeytinyağı ve tuz karıştırılarak mangalda pişiriliyor. 1 köfte büyüklüğünde (1/3 parça, 30 gram) küşleme kebabı 10 gram protein, 3 gram yağ, 1 gram karbonhidrat, 150 mg kolesterol, 65 mg potasyum içeriyor ve 70 Kcal enerji veriyor.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

1 köfte büyüklüğünde küşleme kebabını diyetinizde yer alan kırmızı et yerine ekleyebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

951 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir